Banner
ورود اعضاء الأحد 15 سبتمبر 2019 | یک شنبه, 24 شهریور 1398

هفت آبشار تیرکن یکی از بی شمار جاذبه گردشگری استان مازندران

چهار شنبه, 19 تیر 1398 ساعت 11:24:43

هفت آبشار تیرکن یکی از بی شمار جاذبه گردشگری استان مازندران است که دوستداران طبیعت را مجذوب شگفتی های شمال کشور خواهد کرد.

تصویر
هفت آبشار تیرکن یکی از بی شمار جاذبه گردشگری استان مازندران

آبشارها یکی از زیباترین خلقت های خداوند متعال هستند که همواره طبیعت گردان را شیفته و مجذوب خود می کنند. در کشورما هم آبشارهای بی شماری در جریان هستند که هر کدام ویژگی و زیبایی منحصر بفرد خود را دارند.

و الان زمان آن است که راهی شمال کشور، استان مازندران، و از آنجا نیز راهی شهرستان بابل شوید تا از مجموعه ای از آبشار ها با نام هفت آبشار سوادکوه دیدن کنیم.

در این سفر می توانید از هفت آبشار کوچک و بزرگ در دل جنگلهای بکر مازندران که قدمتی چهل میلیون ساله دارد دیدن کنید. می توانید در دل جنگل زیبا و دیدنی منطقه لفور که هفت آبشار در درون آن رخنه کرده است، جنگل نوردی خاطره انگیزی را تجربه کنید.

جنگلی بودن طبیعت هفت ابشار آن را به محیطی چهار فصل برای گردشگری و فراغت تبدیل کرد است، اما بهترین زمان سفر برای این منطقه با توجه به آب و هوای منطقه فصل بهار و پاییز است. بهار هفت آبشار پرآب و جلوه‌گر است به طوری که شما تمام اعجاب طبیعت را با رنگی خدادادی به تماشا خواهی نشست.

مسیر رسیدن به آبشار

در دل روستای تیرکن (در دهستان درازکلا) آبشارهای کوچک و بزرگی قرار دارد که آنها را با نام هفت آبشار سواد کوه می شناسند. این آبشارها به "هفت آبشار تیرکن" نیز معروف هستند.

به شهر بابل که برسید، از هر کس آدرس جاده بابل کنار یا گنج افروز را پرس و جو کنید حتماً با روی خوش مسیر را به شما نشان خواهند داد. از جایی که ادرس می پرسید تا هفت آبشار حدود ۴۵ کیلومتر راه باقی مانده است.

به دل جاده که زدید و رفته رفته از ترافیک شهری و روستایی دور شدید، آنقدر باید ادامه دهید تا به سه راهی دراز کلاً برسید آنگاه جاده به دو قسمت تقسیم می شود و شما باید به سمت راست بپیچید. روستاهای سر راهتان را یکی پس از دیگر پشت سر بگذارید تا منظره بی قواره خانه ها تمام شود و وارد دنیایی دیگر شود. اینجا تازه شروع ماجراجویی شما برای تماشای هفت آبشار است.

وقتی نخستین درختان جنگل به شما خوش آمد گفتند، ۱۳ کیلومتر دیگر راه در پیش دارید. می خواستم پیشنهاد کنم برای سرگرمی تنقلات به همراه داشته باشید، اما شاید هم لازمتان نشود زیرا زیبایی های پیش روی شما آنقدر اعجاب انگیز است که به گوشی تلفن همراهتان برای تصویر برداری بیشتر احتیاج خواهید داشت تا تخمه و آجیل. اما توصیه می شود زباله ها را در راه به بیرون نریزید.

جاده آسفالت است و می توان تا ۳ کیلومتری آبشار را با خودرو به مسیر ادامه داد ولی بعد از آن باید خودروی خود را در جایی پارک کنید و از این پس به پاهای خود تکیه کنید. قدم هایتان را به دل جنگل بسپارید.، ادرس را گم نخواهید کرد زیرا مسیر از پیش مشخص شده است.

البته برای رسیدن به این آبشارها، چیزی در حدود ۲ ساعت پیاده روی در مسیر شیب دار را باید تجربه کنید، ولی به شما اطمینان خاطر می دهم با زیبایی بی نظیر این مسیر میزان زیادی راه راحس نخواهید کرد البته ناگفته نماند بردن کفش مناسب برای پیاده روی الزامی است.

مسیر زیاد است و در طول مسیر فروشگاهی نیز وجود ندارد، پس غذای کافی، آب آشامیدنی، جعبه ی کمک های اولیه و در صورت لزوم مسیریاب فراموش نشود. اگر قصد آب بازی دارید یک دست لباس اضافه نیز به همراه بیاورید. برای آنکه به اصلی ترین و دیدنی ترین آبشار از این مجموعه ی هفت تایی برسید، باید یک پیاده روی دلچسب را در جنگل پشت سر بگذارید. در مراتع کالبکوشت و در طی یک مسیر سه کیلومتری، ۷ آبشار کوچک و بزرگ را خواهید دید.

در نهایت به آبشار اصلی که از همه بزرگ و زیباتر است می رسید که ارتفاعی در حدود ۹ متر دارد و در پایین دست خود حوضچه ای را به وجود آورده است؛ حوضچه ای که بر زیبایی جنگل و طراوت آن افزوده است.

اوقات شرعی به وقت ساری