Banner
ورود اعضاء الأحد 12 جوييه 2020 | یک شنبه, 22 تیر 1399

۳۰ درصد شبکه IP کشور به IPv۶ مجهز شده است

دو شنبه, 15 مهر 1398 ساعت 11:57:29

تهران- ایرنا- دبیر کارگروه گذر به IPv۶ سازمان فناوری اطلاعات ایران، به ضرورت آموزش و اطلاع رسانی برای رفع مقاومت‌ها و مشکلات موجود در راه گذر به IPv۶ تاکید کرد و گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد شبکه IP کشور به IPv۶ مجهز شده است و اگر سازمان‌ها و مدیران شبکه‌ها همکاری کنند، تا ۲سال و نیم آینده ۷۰ تا ۸۰ درصد شبکه ما در ایران به این پروتکل مجهز می‌شود.

تصویر
۳۰ درصد شبکه IP کشور به IPv۶ مجهز شده است

بهروز عباس‌زاده دبیر کارگروه گذر به IPv۶ در گفت و گو با روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره گذر از IPv۴ به IPv۶ (گذر از پروتکل حال حاضر اینترنت به پروتکل نسخه ۶) با اشاره به طراحی نسخه فعلیIP در سال ۱۹۸۰ (۱۳۵۸)، گفت: آن زمان کسی فکر نمی‌کرد که اینترنت در فاصله زمانی کوتاه (حدود ۳۰ سال) این همه کاربر در سطح دنیا پیدا کند و به دلیل اینکه آدرس‌های طراحی شده برای IP نسخه ۴،  ۳۲ بیتی هستند و حدود چهار میلیارد و سیصد میلیون آدرس در IPv۴ وجود دارد، تقریبا این تعداد به اتمام رسیده است.
وی با اشاره به پیش‌بینی‌های انجام شده برای سال ۲۰۲۵، افزود: در حال حاضر اتصال تجهیزات و اشیاء به به شبکه جهانی اینترنت بصورت توانی در حال افزایش است و پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۵ بالغ بر ۵۰ میلیارد اتصال به شبکه اینترنت وجود داشته باشد.
عباس زاده، ضرورت گذر به IPv۶ در دنیا را محدودیت تعداد آدرس‌های IPv۴ و همچنین مزیت‌های موجود در پروتکل نسخه ۶ اینترنت عنوان کرد و گفت: تمام کشورهای جهان در حال حرکت به سمت IPv۶ هستند و این موضوع در برخی کشورها در ابتدای کار قرار دارد و در برخی کشورها ۵۰ تا ۶۰ درصد شبکه به  IPv۶ مجهز شده و این گذر هنوز به صورت صددرصدی در کشوری انجام نشده است.
وی کشورهای اروپایی، ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی و ژاپن را از کشورهایی اعلام کرد که سرعت بیشتری در مسیر گذر به  IPv۶ دارند.
دبیر کارگروه گذر به IPv۶، تاکید کرد: در IPv۶ پیش بینی ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده شده تا در طراحی‌های مختلف شبکه در آینده مشکلاتی ایجاد نشود.
وی با اشاره به مسئولیت اجرایی سازمان فناوری اطلاعات برای گذر به IPv۶ در ایران، افزود: وزارت ارتباطات مسئولیت راهبری این موضوع را بر عهده دارد و سازمان فناوری اطلاعات به عنوان بازوی اجرایی این مسئولیت را پیش می‌برد.
عباس زاده درباره اقدامات انجام شده در ایران برای گذر بهIPv۶ نیز با اشاره به اینکه در ایران از سال ۹۲ مطالعات این کار آغاز شده است، تصریح کرد: این حرکت از سال ۹۴ به صورت سیستماتیک ادامه پیدا کرد و با توجه به ارزیابی شبکه و شناسایی مشکلاتی که برای گذر به IPv۶  وجود دارد و رفع  این مشکلات، حدود سه سالی است که بخش‌هایی از شبکه در حال استفاده از IPv۶ است.
وی، ۳۰ درصد کل شبکه IP کشور را در حال استفاده از IPv۶  اعلام کرد و افزود: در حال حاضر در شبکه IP کشور از IPv۴  وIPv۶ به صورت همزمان استفاده می شود و به اصطلاح این دو پروتکل همزیستی می‌کنند.
این کارشناس حوزه فناوری با اشاره به اینکه اپراتورهای تلفن همراه نیز در حال گذر به IPv۶ هستند، گفت: اپراتورهای همراه تا حدودی شبکه‌های خود را به IPv۶ مجهز کرده‌اند و در اپراتورهای ثابت، برخی تازه کار را آغاز کرده‌اند و برخی نیز در میانه راه هستند.
عباس زاده با اشاره به اینکه پیش‌بینی شده که گذر به  IPv۶ تا سال ۲۰۲۵ به صورت کامل انجام می‌شود، تصریح کرد: به دلیل اینکه این کار در ایران به صورت ملی و سراسری انجام می‌شود، به کندی پیش می‌رود.  
وی افزود: پیاده‌سازی در فاز نخست در شبکه زیرساخت کشور و اپراتورهای بزرگ انجام شده و در حال حاضر بر روی شبکه‌های تجاری بزرگ (Enterprise Networks) و سازمان‌های دولتی کار می‌کنیم.
عباس زاده با بیان اینکه هر تغییری با مقاومتی همراه است، افزود: هزینه بر بودن این موضوع برای اپراتورها و برخی سازمان‌ها، نبود آموزش مناسب در این حوزه و آگاه نبودن به مزایای IPv۶ و عدم سازگاری برخی شبکه‌ها با IPv۶، از عمده‌ترین چالش‌های گذر از IPv۴  به IPv۶ در ایران است.
دبیر کارگروه گذر به IPv۶ با اشاره به اینکه در آینده تجهیزات ارتباطی با استاندارد IPv۶ تولید می‌شود، تاکید کرد: اگر از هم اکنون خود را آماده نکنیم، در آینده با مشکلات بسیاری مواجه می‌شویم و جامعه IP کشور و مدیران شبکه‌ها، اپراتورها و سازمان‌ها هنوز این مشکلات را جدی نمی‌گیرند و باید مدیران، مسئولان شبکه‌ها و سازمان‌ها خود را با این موضوع همسو کنند.
وی فرهنگ سازی در این حوزه را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: از طریق رسانه‌ها این موضوع اطلاع‌رسانی و آگاهی‌سازی شود تا مردم، مدیران و مسئولان شبکه‌ها و اپراتورها نسبت به اهمیت آن آگاهی بیشتری پیدا کنند که به روزی نرسیم که شبکه‌های تمام جهان IPv۶ شده باشد و در ایران برای ارتباط با این شبکه‌ها دچار مشکل شویم.
عباس زاده تاکید کرد: باید این مشکلات را پیش‌بینی کنیم و منتظر نباشیم که دقیقه ۹۰ کارها انجام شود.
دبیر کارگروه گذرIPv۶، درباره زمان اتمام گذر به IPv۶ در ایران نیز گفت: نمی‌توان پیش بینی دقیقی کرد ولی اگر سازمان‌ها و مدیران شبکه‌ها همکاری کنند، تا ۲سال و نیم آینده ۷۰ تا ۸۰ درصد شبکه ما در ایران به این پروتکل مجهز می‌شود.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید