Banner
ورود اعضاء السبت 6 جوان 2020 | شنبه, 17 خرداد 1399

۲۵۰۰ میلیارد تومان حجم اقتصاد فناوری نانو در ایران

چهار شنبه, 17 مهر 1398 ساعت 09:08:36

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به صدور محصولات نانویی ایران به ۴۵ کشور دنیا گفت: حجم اقتصاد فناوری نانو در ایران نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته و امسال به ۲۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

تصویر
۲۵۰۰ میلیارد تومان حجم اقتصاد فناوری نانو در ایران

سعید سرکار روز دوشنبه در نشست خبری برپایی دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو افزود: حجم اقتصاد فناوری نانو در ایران در سال گذشته ۱۴۰۰ میلیارد تومان بوده اما امسال بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان شده است، امیدواریم این رشد ۸۰ درصدی را در سال های آتی به رشد صد در صدی ارتقا دهیم.
وی بیان کرد: این امر دور از دسترس نیست چرا که این ظرفیت در کشور وجود دارد و می‌توانیم  با اتصال شرکت‌های دانش بنیان به شرکت‌های بزرگ صنعتی، حجم اقتصاد فناوری نانو را به ۱۰ هزار میلیارد تومان برسانیم.
سرکار افزود: در نظر داریم با برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۰ حجم اقتصادی فناوری نانو از ۷ هزار میلیارد تومان فراتر رود و تا پایان ۱۴۰۰ حجم صادرات ایران در این حوزه به حدود یک میلیارد دلار برسد.

حفظ جایگاه چهارم دنیا در فناوری نانو
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ایران برای سومین سال است که رتبه چهارم خود را در زمینه تولید علم نانو حفظ کرده است. ما الان بعد از کشورهای چین،آمریکا و هند که سه کشور پیشرفته و پرجمعیت دنیا هستند، توانسته‌ایم جایگاه خود را حفظ کنیم.
وی ادامه داد: خوشبختانه توانسته‌ایم موفقیت‌هایی در تبدیل علم نانو به فناوری و فناوری به محصول داشته باشیم، در حال حاضر ۶۰۰ محصول مبتنی بر فناوری نانو تولید شده که ما حصل فعالیت ۲۲۰ شرکت تولیدی در حوزه فناوری نانو است.

سرکار گفت: اگر ملزومات و حمایت‌های مادی و معنوی از فناوری نانو داشته باشیم، این حمایت‌ها به فناوران و شرکت‌های دانش بنیان نیز تسری پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه ما برای پیشرفت جز اینکه کشورمان در مسیر اقتصادهای تک قدم بردارد، چاره‌ای نداریم افزود: خوشبختانه داریم از اعتیاد به نفت جدا می‌شویم، آینده درخشانی را برای کشور ما رقم خواهد زد و برای این جایگزینی اقتصاد مبتنی بر نفت و مواد خام چیزی جز این نیست که اقتصاد مبتنی بر محصولات های‌تک و تکنولوژی شود.
سرکار ادامه داد: نیروی انسانی متخصص و جوان مواد اولیه توسعه اقتصاد دانش بنیان است که ما آن را به وفور در کشور داریم، ما می‌توانیم در دو دهه آینده بیش از ۵۰ درصد محصولاتمان مبتنی بر محصولات های‌تک باشد و مشکلاتی که ما داریم و تبدیل شده به گلوگاه صادراتی با محصولات های‌تک برطرف شود. امروز کشور بر روی سکوی پرش قرار دارد و دارای محصولات با کیفیت است.

رسوخ ۳۷ طرح نوآورانه نانو به صنایع کشور
سرکار یاد آور شد: طی یک سال گذشته ۳۷ طرح نوآورانه در حوزه فناوری نانو به صنعت رسوخ پیدا کرده که توانسته‌اند چالش‌ها و مشکلات صنایع مختلف را برطرف کنند، ارتباط این پروژه‌ها و صنایع، منجر به عقد قراردادهایی شده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه فناوری نانو سطح تأثیرگذاری بسیار گسترده‌ای در سایر فناوری‌ها دارد، گفت: آنچه که دنیا به روی آن متمرکز شده، فناوری‌های همگرا هستند. فناوری نانو، بایو تکنولوژی، علوم شناختی و آی‌سی‌تی، از اجزای فناوری‌های همگرا هستند. فناوری نانو جزو همین فناوری‌های همگرا به شمار می‌رود.
وی با اشاره به رسوخ فناوری نانو در ۱۵ حوزه صنعتی افزود: حوزه‌های سلامت، ساختمان، نفت، پتروشیمی، خودرو، نساجی، ورزشی، کشاورزی، آب، محیط‌زیست، لوازم خانگی و ... جزء صنایعی هستند که فناوری نانو به آن‌ها رسوخ کرده است.
سرکار گفت: نانو یک فناوری توانمند است که کارآیی محصولات را ارتقاء می‌دهد، تولید محصولات با فناوری نانو باعث کاهش قیمت، افزایش رقابت‌پذیری در سطح بین‌المللی می‌شود و می‌تواند فرصت‌های صادراتی را برای یک محصول ایجاد کند.
وی در خصوص مشکلات در زمینه اخذ برخی مجوزها برای برخی محصولات فناوری نانو گفت: ما یک مشکل فرهنگی در کشور داریم که متأسفانه از اخذ مجوز تا ورود محصول به بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ما از نهادهای مجوز دهنده درخواست داریم که مشکلات آن‌ها را برطرف کنند یا حتی به آن‌ها راه و روش‌های زودتر رسیدن به هدف را نشان دهند.

برخورد قانونی با تولیدکنندگان محصولات نانویی تقلبی
سرکار بیان کرد: در حال حاضر محصولاتی به عنوان نانو تولید می‌شوند که نانو نیستند، در راستای رفع این مشکل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اداره ثبت علائم تجاری قراردادی منعقد کرده است که با محصولات و اجناس تقلبی که با اسم نانو وارد بازار می‌شوند اما تاییدیه ستاد نانو را ندارند برخورد قانونی شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تأکید کرد: ورود محصولات تقلبی نانویی به بازار می‌تواند علاوه بر تغییر ذهنیت مردم نسبت به این فناوری، آن‌ها را متضرر کند که با انعقاد این قرارداد با اداره ثبت علائم تجاری، در صدد هستیم این مشکل را برطرف کنیم.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته