Banner
ورود اعضاء الأربعاء 22 جانفييه 2020 | چهار شنبه, 02 بهمن 1398

یک سیاره فراخوشیدی نام ایرانی می‌گیرد

چهار شنبه, 16 مرداد 1398 ساعت 15:11:05

یک سیاره فراخوشیدی و ستاره مادرش نام ایرانی خواهند گرفت.

تصویر
یک سیاره فراخوشیدی نام ایرانی می‌گیرد

به گزارش خبرنگار علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، کمیته ترویج اتحادیه بین‌المللی نجوم با همکاری سازمان فضایی ایران برای انتخاب نام یک سیاره فراخورشیدی و ستاره مادرش کمپینی برگزار خواهند کرد.

نام علمی این سیاره «hd۱۷۵۵۴۱b» است که در فاصله ۴۱۰ سال نوری از زمین قرار دارد. براساس تصمیم کمیته ترویج اتحادیه بین‌المللی نجوم این سیاره فراخورشیدی و ستاره مادرش نام ایرانی خواهند گرفت.

موضوع پیشنهادی برای نام‌گذاری این سیاره فراخورشیدی اساطیر ایرانی است. همه افراد می‌توانند نام پیشنهادی خود را در ۱۰۰ کلمه ارسال کنند.

یک کمیته داوری اسامی انتخابی را ارزیابی و نمره‌گذاری می‌کنند. سپس موارد برگزیده را برای نظرسنجی در اختیار مردم می‌گذارند تا یک نام برای سیاره فراخورشیدی، یک نام برای  ستاره مادر آن و دو اسم پشتیبان انتخاب شوند.

نام‌های پشتیبان به این دلیل انتخاب می‌شوند تا اگر گزینه نهایی با نام‌ اجسام آسمانی دیگر تداخل داشته باشد، جایگزین آنها شوند. این سیاره فراخوشیدی و ستاره مادرش تا انتهای سال میلادی ۲۰۱۹ نام ایرانی خود را دریافت خواهند کرد.

نام‌گذاری یک سیاره فراخوشیدی و ستاره مادر آن به زبان فارسی علاوه‌بر ایجاد انگیزه و تشویق ذهن‌های جوان به حوزه نجوم، نشان از ارتباط بین‌المللی ایران در جهان است.

اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید