ورود اعضاء الثلاثاء 18 فيفرييه 2020 | سه شنبه, 29 بهمن 1398

کاوشگر ژاپنی آماده بازگرداندن نمونه سیارک‌ها به زمین است

سه شنبه, 12 شهریور 1398 ساعت 13:40:34

آژانس فضایی ژاپن JAXA، برنامه‌های آینده خود را برای استقرار یک کاوشگر دیگر بر روی سیارک و روشی برای بازگرداندن نمونه‌های جمع‌آوری‌شده به کره زمین آماده می‌کند.

تصویر
کاوشگر ژاپنی آماده بازگرداندن نمونه سیارک‌ها به زمین است

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، کاوشگر «هایابوسا۲» Hayabusa ۲ ژاپن به‌تازگی بر روی سیارک «ریوگو» Ryugu نشست و نمونه‌‌ای از سنگ‌های مدار زمین و مریخ را جمع‌آوری کرد. اکنون، آژانس فضایی ژاپن JAXA، برنامه‌های آینده خود را برای استقرار یک فرود دیگر بر روی سیارک و روشی برای بازگرداندن نمونه‌های جمع‌آوری‌شده به کره زمین آماده می‌کند.

چالش بعدی برای Hayabusa۲ برنامه‌ریزی برای مستقر شدن فرودگر MINERA-II۲ در سیارک است. دو سرنشین قبلی بانام MINERA-II قبلاً برای ضبط تصاویر نزدیک از سیارک روی سطح ریگو مستقرشده بودند. اعزام مریخ‌نورد سوم برای پیوستن به این دو نفر قبلی در تاریخ ۵ سپتامبر مصادف با ۱۴ شهریور انجام خواهد شد. این فرودگر با رها کردن کپسول حاوی نمونه‌ها در جو زمین برای انجام مأموریت‌های بعدی در فضا خواهد ماند.

دانشمندان JAXA در آخرین مرحله از مأموریت و پس از فرود بر روی زمین، کپسول را جمع‌آوری خواهند کرد. پیش‌بینی می‌شود که این کپسول در منطقه استرالیا Woomera، منطقه‌ای مورداستفاده برای آزمایش نظامی که در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد، به زمین بیفتد. بنابراین، آژانس فضایی در حال مذاکره با دولت استرالیا برای ترتیب دادن مقدمات این کار است.

تصویری از سایت ممنوعه وومرا در استرالیا که در دسامبر ۲۰۱۸ ثبت شده است.

JAXA پیش‌ازاین نیز با مجوز دولت، یک بررسی میدانی از سایت برنامه‌ریزی‌شده برای ریکاوری انجام داده و دریافت که این منطقه برای بازیابی مناسب است. دانشمندان امیدوار هستند که هیچ مشکلی در جمع‌آوری کپسول و محموله‌های گران‌بهای آن وجود نخواهد داشت.

به‌منظور پیدا کردن و جمع‌آوری کپسول، یک ایستگاه جستجو در نزدیکی محل فرود پیش‌بینی‌شده ایجاد می‌شود. این ایستگاه مجهز به آنتن است که می‌تواند چراغ نزولی کپسول را تشخیص داده و آن را از طریق مثلث قرار دهد. علاوه بر آنتن ، دوربین‌های مادون‌قرمز بصری به جستجوی کپسول نیز می‌پردازند.

اگر چیزی در هنگام فرود کپسول پیش نیاید و چتر نجات نتواند باز شود، یک برنامه تهیه پشتیبان وجود دارد که در این صورت لایه نوری ناشی از ورود دوباره کپسول برای تخمین نقطه فرود خواهد بود و JAXA در نظر دارد از رادار دریایی نیز برای جستجو آن استفاده کند. پیش‌بینی می‌شود Hayabusa۲ در اواخر سال آینده به زمین برگردد، بنابراین JAXA تا آن زمان باید برنامه‌های مجموعه خود را نهایی کند.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری