Sign in | الثلاثاء 30 مي 2023 | سه شنبه, 09 خرداد 1402

"فوگاکو" ژاپن عنوان قدرتمندترین ابررایانه جهان را از آن خود کرد

سه شنبه, 03 تیر 1399 ساعت 12:49:53

نوشته شده توسط : جواد میرزائی

تهران-ایرنا- ابر رایانه ژاپنی به نام «فوگاکو» با پشت سر گذاشتن قدرتمندترین ابر رایانه جهان به نام «سامیت» که متعلق به آمریکاست، در صدر فهرست ۵۰۰ ابر رایانه برتر جهان قرار گرفت.

تصویر
"فوگاکو" ژاپن عنوان قدرتمندترین ابررایانه جهان را از آن خود کرد

به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، ابررایانه فوگاکو در مرکز علوم محاسباتی RIKEN در «کوبه» ژاپن نصب شده و فقط برخی از فعالیت‌های عملیاتی خود را در ماه جاری آغاز کرده است. سرعت پردازش فوگاکو ۴۱۵.۵ پتافلاپس است که ۲.۸ برابر سریع‌تر از ابررایانه سامیت با سرعت پردازش ۱۴۸.۸ پتافلاپس است.

به گفته طراحان فوگاکو، سرعت این ابررایانه در بهترین حالت به هزار پتافلاپس می‌رسد که رکوردی بی سابقه در طول تاریخ است. این ابررایانه ۱۵۸ هزار و ۹۷۶ پردازنده دارد. هر یک از این پردازنده‌ها موسوم به A۶۴FX که توسط فوجیتسو تولید شده دارای ۴۸ هسته است. معماری این پردازنده‌ها مبتنی بر طراحی شرکت «آی.آر. ام» است.

در حال حاضر بعد از ابررایانه فوگاکو ژاپن و سامیت آمریکا که به ترتیب رتبه‌های اول و دوم را دارند، ابررایانه «سیرا» در آمریکا با سرعت ۹۴.۶ پتافلاپس رتبه سوم را از آن خود کرده است. ۲ ابر رایانه چین به نام‌های Sunway TaihuLight و Tianhe-۲A با سرعت‌های ۹۳ و ۶۱.۴ پتافلاپس نیز به ترتیب رتبه‌های چهارم و پنجم را به دست آورده‌اند.

قرار است فوگاکو فعالیت عملیاتی کامل خود را در سال ۲۰۲۱ آغاز کند.

منابع


اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته