Banner
ورود اعضاء الجمعة 29 مي 2020 | جمعه, 09 خرداد 1399

فناوری‌های زیستی به یاری کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌آید

سه شنبه, 24 اردیبهشت 1398 ساعت 11:07:42

کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف کاهش گازهای گلخانه ای به دنبال اجرایی کردن برنامه ای برای استفاده از فناوری ها و روش های موثر زیستی است.

تصویر
فناوری‌های زیستی به یاری کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌آید

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به گفته محققان، یکی از عمده عوامل آلودگی هوا در دنیا و از بین رفتن لایه ازن، افزایش گازهای گلخانه ای است. گازهایی که ناشی از فعالیت های صنعتی انسان ایجاد می شود. این نوع از گازها اتمسفری هستند و باعث گرم شدن سطح زمین، آب و لایه های هوا می شوند.

این نوع از گازها که بیشتر توسط کشورهای پیشرفته و صنعتی ایجاد می شود، دشمن حیاط زمین و محیط زیست هستند. در سالهای اخیر نیز افزایش بی رویه تولید این نوع از گازهای خطرناک، نفس زمین را به شماره انداخته و خسارات جبران ناپذیری برای زمین و محیط زیست ایجاد کرده است.

آلودگی هوا کشورهای زیادی را در دنیا درگیر کرده است. ایران نیز یکی از کشورهایی است که دچار معضل آلودگی هوا شده است و سالها است که به دنبال یافتن روش هایی برای کاهش این آلودگی ها می گردد. روش هایی که با کمترین هزینه بالاترین حد از آلودگی را مرتفع کند.

 

استفاده از بیودیزل یکی از روش‌های کاهش گازهای گلخانه‌ای

به طور مثال استفاده از بیودیزل، بیوگاز و بیواتانول می تواند روش های مناسبی برای کاهش گازهای گلخانه ای باشد. گازهایی که اگر بی رویه تولید شود می تواند زمین را به نابودی بکشاند.

در همین راستا ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ذیل کارگروه محیط زیست اقدام به بررسی و اجرای پایلوت استفاده از فناوری های زیستی برای کاهش گازهای گلخانه ای کرده است. به طور مثال گسترش استفاده از بیوگاز در سیستم اتوبوسرانی تهران و تاکسی های شهر کیش یکی از این راه کارهایی است که چند سالی است توسط ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیگیری می شود.

همچنین تولید بیواتانول نیز در دستور کار این ستاد قرار دارد؛ اما به دلیل عدم برخی همکاری های نهادهای ذیربط هنوز به صورت کامل شاهد اجرایی شدن آن نیستیم؛ اما کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنان در تلاش برای اجرایی سازی این برنامه است.

اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید