Banner
ورود اعضاء الخميس 19 سبتمبر 2019 | پنج شنبه, 28 شهریور 1398

شبکه شرکت‌های دانش‌بنیان کشورهای عضو «اسکاپ» ایجاد می‌شود

سه شنبه, 21 خرداد 1398 ساعت 14:52:35

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شبکه مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان کشورهای عضو «اسکاپ» ایجاد می‌شود.

تصویر
شبکه شرکت‌های دانش‌بنیان کشورهای عضو «اسکاپ» ایجاد می‌شود

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، خانم جاباناه، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی این سازمان و هیئت همراه با حضور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دیدار و گفتگو کرد.

حجت‌الاسلام سیدسعیدرضا عاملی در مورد این جلسه طی سخنانی گفت: کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد «اسکاپ» یکی از پنج کمیسیون منطقه‌ای این سازمان است که برای تعمیق و گسترش فعالیت‌های منطقه‌ای فعالیت می‌کند.

وی افزود: این دیدار در چارچوب «سند جامع توسعه روابط علمی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران» که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، انجام شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: در چارچوب همین سند، نشستی نیز با عنوان «خلاقیت و استارت‌آپ‌ها» در تهران توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد «اسکاپ» برگزار خواهد شد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: در این نشست علاوه بر تبادل‌نظر در خصوص این موضوع و با توجه به این نکته که حوزه اسکاپ «آسیا و اقیانوسیه» شامل ۶۲ کشور با ظرفیت‌های بالاست پیرامون این ظرفیت نیز بحث و گفتگو صورت خواهد گرفت.

در چارچوب «نگاه به شرق» ظرفیت اسکاپ برای پیشرفت‌های فرهنگی و علمی مهم است

عاملی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب «نگاه به شرق» ظرفیت اسکاپ را برای پیشرفت‌های فرهنگی و علمی مهم می‌داند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در این نشست ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فرهنگی و علمی جمهوری اسلامی ایران تشریح شد و این موضوع مورد تأکید قرار گرفت که جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه حیات خود به سرمایه عظیم فرهنگی و علمی دست‌یافته است.

عاملی در تشریح ابعادی از این سرمایه گفت: در سال ۱۳۵۷ در کشورمان تنها حدود ۱۰۰۰ مقاله علمی نگاشته می‌شد، این در حالی است که بر اساس آمارهای بین‌المللی در سال ۱۳۹۷ تعداد مقالات به ۵۰ هزار مقاله رسیده است. این نشان می‌دهد که ظرفیت تولید علم ایران ۵۰ برابر شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این رشد علمی در جهان چشمگیر و خیره‌کننده است و به‌عنوان‌مثال مجله «NATURE» این ظرفیت را به‌عنوان یکی از بالاترین ظرفیت‌های رشد علمی در جهان موردتوجه قرار داده است.

در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های سند راهبری نقشه جامع علمی کشور که افق ۲۰۲۵ را در قالب ۲۴۰ برنامه اقدام هدف‌گیری کرده است، اعلام آمادگی کرد که تجربیات جمهوری اسلامی ایران را در حوزه سیاست‌گذاری علم و فناوری مورد تبادل با کشورهای عضو «اسکاپ» قرار گیرد.

شبکه شرکت‌های دانش‌بنیان کشورهای عضو «اسکاپ» ایجاد می‌شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح توافق صورت گرفته با «اسکاپ» گفت: ایجاد شبکه مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان با محوریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با عضویت شرکت‌های دانش‌بنیان کشورهای عضو «اسکاپ» مورد استقبال طرفین قرار گرفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر لزوم کاهش درد و توسعه سلامت اجتماعی در جهان گفت: علم باید به این موضوع کمک کند.

با اشاره به لزوم توجه به فلسفه و چرایی علم و فناوری افزود: در کنار گفتگو درباره پیشرفت علم و فناوری باید به موضوع فلسفه و چرایی علم و فناوری نیز توجه کنیم و اهداف متعالی علم و فناوری را فراموش نکنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه آسیا یک ظرفیت برای بازنگری در مدل مدیریت جهان است، گفت: فکر می‌کنم این یک دغدغه جهانی باشد؛ علی‌رغم اینکه جهان سلطه هرروز به دنبال افزایش سلطه خود است و به این نکته توجه نمی‌کند که نظام سلطه شرق (اتحاد جماهیر سابق شوروی) به خاطر همین نگاه سلطه‌آمیز خود به زمین خورد.

وی افزود: غرب نیز با محوریت آمریکا این نگاه سلطه‌آمیز را دنبال می‌کند و افول آمریکا در حوزه‌های مختلف بحث بسیار مهمی است و هر دولت دیگری هم که بخواهد سیاست‌های سلطه‌آمیز را دنبال کند قطعاً با مشکل مواجه خواهد شد.

در ادامه جلسه خانم جاباناه، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس اسکاپ ضمن تأکید بر ظرفیت آسیایی جهان گفت: بنده برای اولین بار است که به ایران سفر دارم و با توجه به اهمیت اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه (نشست خلاقیت و استارت‌آپ‌ها) که امسال در تهران برگزار می‌شود به همراه معاون خود در این اجلاس حضور پیدا کرده‌ایم.

رئیس اسکاپ با بیان اینکه موضوع نوآوری در منطقه آسیا بسیار رو به رشد است، افزود: کمیسیون منطقه‌ای اسکاپ ۶۲ عضو دارد که ۹ کمیته ذیل آن قرار دارد و کمیته‌های کشاورزی، برنامه‌ریزی، صنعت، فناوری، توسعه اجتماعی ازجمله این کمیته‌ها هستند.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: اسکاپ کمیسیون اقتصادی اجتماعی یونسکو در منطقه آسیا و اقیانوسیه است که شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل آن را در سال ۱۹۷۴ تأسیس کرده (این کمیسیون از سال ۱۹۴۷ با نام اکافه فعالیت داشته است) و یکی از پنج کمیسیون منطقه‌ای سازمان ملل محسوب می‌شود. درصد بالای پوشش جمعیتی منطقه آسیا و اقیانوسیه از نقاط مهم این منطقه در جهان است.

اوقات شرعی به وقت ساری
پربازدید های امروز