Banner
ورود اعضاء السبت 6 جوان 2020 | شنبه, 17 خرداد 1399

سوختگیری فضاپیما از آب سیارک‌های اطراف زمین/ معمای منبع اصلی آب موجود در زمین چیست؟

سه شنبه, 09 مهر 1398 ساعت 13:15:15

محققان در جدیدترین یافته‌های خود از وجود مقادیر زیادی آب در سیارک‌ها خبر دادند که با استفاده از آن می‌توان در طراحی مدل‌های قابل سوختگیری ماهواره‌ها استفاده کرد.

تصویر
سوختگیری فضاپیما از آب سیارک‌های اطراف زمین/ معمای منبع اصلی آب موجود در زمین چیست؟

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از اسپیس، محققان در جدیدترین یافته‌های خود از وجود مقادیر زیادی آب در سیارک‌ها خبر دادند که با استفاده از آن می‌توان در طراحی مدل‌های قابل سوختگیری  ماهواره‌ها استفاده کرد.

بر اساس تحقیقات حوزه فضا، دانشمندان بر این باورند که هزاران سیارک مملو از آب یا هیدراته در حوالی زمین وجود دارد که دست یافتن به آن‌ها از رسیدن به سطح ماه آسان‌تر است.

دانشمندان در تلاش هستند تا با استخراج آب از این سیارک‌ها منبع سوخت در فضا را تولید کنند تا طراحان فضاپیما مدل‌های قابل سوخت‌گیری نسل پیشرفته ماهواره‌ها را بهبود ببخشند. اندرو ریوکین، محقق سیارک در آزمایشگاه تحقیقات فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در مریلند می‌گوید: آب موجود در سیارک‌ها می‌تواند کمک قابل‌توجهی برای فعالیت‌های فضایی باشد.

چندی پیش محققان نمونه‌های به‌دست‌آمده از قطرات آب در سیارک ایتوکاوا را مورد بررسی قرار دادند که این یافته‌ها کمک خواهد کرد تا دانشمندان به معمای منبع اصلی آب موجود در زمین نزدیک شوند. این ذرات در سال ۲۰۱۰ توسط کاوشگر هایابوسا ژاپن به زمین آورده شده است.

این نخستین باری نیست که در یک سیارک شواهدی از وجود آب یافت می‌شود؛ اما پیش‌ازاین تمام یافته‌ها مربوط به داده‌های به‌دست‌آمده از تلسکوپ یا گزارش‌ها ارسالی کاوشگرها بود و هیچ‌وقت در نمونه‌های به‌دست‌آمده از سیارک‌ها مولکول آب پیدا نشده بود.

بر اساس یافته‌های حاصل از کشف جدید، پژوهشگران دانشگاه آریزونا احتمال می‌دهند که سیارک های نوع S مانند ایتوکاوا (سیارک‌های سنگی دارای مواد سیلیکاتی) حداقل نیمی از کل آب موجود روی سطح زمین را در دوران شکل‌گیری اولیه سیاره به اینجا آورده‌اند.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته