Banner
ورود اعضاء الأربعاء 15 جوييه 2020 | چهار شنبه, 25 تیر 1399

رئیس صندوق نوآوری خبر داد: آمادگی صندوق نوآوری برای تزریق ۲ هزار میلیارد تومان به صندوق‌های جسورانه

چهار شنبه, 06 آذر 1398 ساعت 13:20:26

تهران - ایرنا - رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، از آمادگی این صندوق برای ترزیق ۲ هزارمیلیارد تومان در یک سال آینده به صندوق‌های جسورانه بورسی به منظور تشویق و جلب سرمایه‌گذاران خبر داد.

تصویر
رئیس صندوق نوآوری خبر داد: آمادگی صندوق نوآوری برای تزریق ۲ هزار میلیارد تومان به صندوق‌های جسورانه

به گزارش ‌صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، علی وحدت، در نشست تامین مالی نوآوری در تعامل با بازار سرمایه، صندوق نوآوری را یک نهاد ماموریت محور معرفی کرد و هدف اصلی این صندوق در حوزه VC را هم‌سرمایه‌گذاری به صورت مشوق و عدم دخالت در ارزیابی صندوق‌های جسورانه عنوان کرد.

وی گفت: برنامه صندوق نوآوری این است که سرمایه‌گذاری به شکل غیر مستقیم باشد و از بازیگران موجود برای تقویت همه قشرها استفاده شود. صندوق نوآوری یک نهاد غیر انتفاعی است و ماموریت‌محور است تا از ابزارهای موجود برای پیشبرد اهداف خود کمک بگیرد.

وحدت، بازیگران موجود برای سرمایه‌گذاری در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور را صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های جسورانه بورسی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ۲۰ صندوق پژوهش و فناوری فعال در شهرهای مختلف کشور وجود دارد که دارای سقف پرداخت هستند.

به گفته وی، صندوق‌های پژوهش و فناوری نهادهایی هستند که وجودشان در کنار دانشگاه و حوزه‌های دیگر لازم است. این صندوق‌ها کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات در اختیار دارند و امکان VC   محدود به صورت قرض‌الحسنه نیز دارند.

وحدت ادامه داد: صندوق‌های جسورانه بورسی نیز ابزار دیگر برای سرمایه‌گذاری هستند که به دنبال راهکاری برای تقویت آنها هستیم. قصد داریم با یک راهکار مناسب امکان جذب پول موجود در کشور را به سمت صندوق‌های جسورانه فراهم کنیم. پول صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان مشوقی برای جذب سرمایه‌گذاران به این حوزه خواهد بود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن بیان اینکه این صندوق ماموریت دارد بازیگران موجود برای سرمایه‌گذاری در اکوسیستم فناوری را تقویت کند، گفت: ما با همکاری سازمان بورس و فرابورس مقرراتی را وضع خواهیم کرد تا امکان سرمایه‌گذاری در این اکوسیستم تسهیل شود. صندوق‌های جسورانه بورسی در عرصه سرمایه‌گذاری نسبت به صندوق‌های پژوهش و فناوری حرفه‌ای‌تر هستند و با سازوکار بازار سرمایه آشنایی بیشتری دارند.

وی به عدم مداخله صندوق نوآوری و شکوفایی در ارزیابی طرح‌ها اشاره و اظهارکرد: صندوق نوآوری و شکوفایی استانداردهایی دارد که باید رعایت شود و نرخ مشارکت یکی از این استانداردها است، اما در ارزیابی طرح‌ها مداخله نخواهیم کرد؛ اگر طرفین شرایط را پذیرفته باشند از نظر ما نیز پذیرفتنی است مگر ارزیابی‌های کلی حاکی از یک تقلب باشد به عبارت دیگر رویکرد ما عدم مداخله است و ارزیابی‌ها خیلی کلی صورت خواهد گرفت.

وحدت ادامه داد:در حال حاضر این دو حوزه یعنی مشارکت در راه‌اندازی صندوق‌های VC و هم‌سرمایه‌گذاری در بسته‌های آنها در صندوق نوآوری و شکوفایی راه افتاده است.

وی به اقدامات دیگر صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و گفت: اقدامات دیگری نیز شروع شده است که انتشار اوراق نوآوری و رکن ضامن از اقداماتی است که انجام خواهد شد.

وحدت بیان کرد: البته ما به دنبال ابزارهایی برای رسیدن به اهداف صندوق هستیم. اوراق نیز هدف ما را در تقویت صندوق‌های جسورانه بورسی تامین خواهد کرد. LC شرکت‌های دانش بنیان نیز ابزار دیگری است که در سال جاری عملیاتی خواهد شد و چه دو طرف دانش بنیان باشند و چه یک طرف دانش بنیان باشد قابل استفاده است.

وی در ادامه از اختصاص یک طبقه از ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق‌های جسورانه خبر داد و گفت: در حال حاضر دفاتر نوآوری بانک‌ها و صندوق‌های پژوهش و فناوی در ساختمان صندوق مستقر هستند و به همین منظور تصمیم گرفتیم که یکی از طبقات ساختمان صندوق نوآوری را نیز به صندوق‌های جسورانه بورسی اختصاص دهیم تا تعاملات آنها با صندوق بیشتر شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به حجم مالی همکاری این صندوق با صندوق‌های جسورانه اشاره کرد و گفت: صندوق نوآوری آمادگی دارد به میزان نزدیک به دو هزار میلیارد تومان در یک سال آینده برای جلب سرمایه و به عنوان مشوق در حوزه صندوق‌های جسورانه بورسی ورود کند.

وحدت افزود: قصد داریم الگوی موفقی به جامعه معرفی کرده و ابزارها و مسیر درست را ایجاد کنیم تا توان جذب پول در این اکوسیستم افزایش یابد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: جلسات معاونت سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های بورسی ادامه خواهد یافت و ما در کنار صندوق‌های جسورانه بورسی خواهیم بود.

اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته