Banner
ورود اعضاء الأربعاء 22 جانفييه 2020 | چهار شنبه, 02 بهمن 1398

خنک کردن ساختمان‌ها بدون استفاده از نیروی الکتریکی

سه شنبه, 15 مرداد 1398 ساعت 11:40:24

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه بوفالو، سیستم جدیدی را توسعه دادند که قادر است ساختمان‌های شهری را بدون مصرف توان الکتریکی خنک کند.

تصویر
خنک کردن ساختمان‌ها بدون استفاده از نیروی الکتریکی

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، در این سیستم از یک ماده خاص متشکل از فیلم آلومینیوم و نوعی پلیمر ارزان قیمت استفاده شده است که درون یک جعبه و در کف یک سایبان خورشیدی قرار می‌گیرد. این فیلم از طریق جذب گرمای هوای درون جعبه و انتقال آن از طریق اتمسفر زمین به فضای بیرون، موجب خنک شدن محیط اطراف می‌شود.
سایبان نیز از یک طرف مانع تابش نور خورشید شده و از طرف دیگر تشعشعات گرمایی را متمرکز کرده و به سمت آسمان هدایت می‌کند. این فرآیند با عنوان خنک‌سازی منفعل شناخته می‌شود و نیازی به مصرف نیروی الکتریکی ندارد.
معمولا تشعشعات گرمایی در تمام جهات منتشر می‌شوند؛ اما یکی از نوآوری‌های این سیستم امکان هدایت هدفمند گرما به سوی آسمان است. این قابلیت در فضاهای شهری که در آن‌ها ساختمان‌های بلند در تمام جهات وجود دارند، موجب افزایش کارایی سیستم خنک کننده می‌شود.
ابعاد این سیستم ۴۵.۷۲ در ۲۵.۴ در ۲۵.۴ سانتی‌متر است. برای خنک کردن یک ساختمان لازم است چندین نمونه از این سیستم روی سقف آن نصب شود.
گزارش کامل این تحقیقا در شماره جدید نشریه Nature Sustainability منتشر خواهد شد.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید