Banner
ورود اعضاء الخميس 2 أفريل 2020 | پنج شنبه, 14 فروردین 1399

بررسی اسرار مریخ توسط فضاپیمای ناسا

چهار شنبه, 27 آذر 1398 ساعت 13:17:13

فضاپیمای ناسا به بررسی‌های بیشتری در مورد ترموسفر مریخ پرداخته است که یافته‌های آن‌ها می‌تواند در زمینه حل معماهای موجود در مورد این سیاره کمک کند.

تصویر
بررسی اسرار مریخ توسط فضاپیمای ناسا

به گزارش گروه علم و فناوری، آخرین یافته‌های «ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ» (MAVEN) دیدهای بیشتری در زمینه ماهیت جوی این سیاره سرخ به دانشمندان ارائه داده است.

به لطف تحقیقات جدید، منتشر شده دانشمندان در حال نزدیکتر شدن به اتم‌ها، یون‌ها و مولکول‌هایی هستند که جو مریخ در حال از دست دادن آن در فضا است. آن‌ها همچنین دریافتند که وزش باد در این سیاره با تغییرات دما ارتباط دارد. همه این جزئیات کوچک می‌تواند تأثیر عمده‌ای در درک ما از این همسایه زمین داشته باشد و حتی در مورد ماهیت آب و هوای زمین نیز اطلاعاتی دهد. این فیلم گام‌هایی را که MAVEN در جهت جزئیات جوی بالایی مریخ برداشته است توضیح و کشفیات آن را ارائه می‌دهد.

فضاپیمای ناسا از سال 2014 به مطالعه اتمسفر مریخ پرداخته است. مطالعه اتمسفر این سیاره در مورد تاریخ و اینکه قابل سکونت بوده یا نه اطلاعاتی را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد. اتمسفر این سیاره پر از کربن دی اکسید و مقدار کمی نیتروژن و آرگون است.

این فضاپیما مولکول‌هایی را از ترموسفر این سیاره جمع آوری کرده تا روی آن آزمایشاتی از قبیل سنجیدن سرعت باد انجام دهد. داده‌ها در الگوهای بدست آمده از فصل‌های متفاوت نشان می‌دهد که باد به طور ساده‌تری نسبت به زمین در سطح این سیاره می‌وزد.

بادهای عظیم اتمسفر توسط بلندی‌های مختلف روی سطح مریخ ایجاد می‌شود. این یافته‌ها به دانشمندان در زمینه حل معماهای اتمسفر بالای مریخ کمک می‌کند.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید