Banner
ورود اعضاء الإثنين 20 جانفييه 2020 | دو شنبه, 30 دی 1398

ارائه خدمات مشاوره، طراحی و بومی‌سازی محصول در پژوهشکده فناوری اطلاعات

شنبه, 21 دی 1398 ساعت 10:09:05

تهران-ایرنا-رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات در تشریح وظایف پژوهشکده فناوری اطلاعات گفت: ارائه خدمات چندجانبه از مشاوره و طراحی محصولات حوزه فناوری اطلاعات تا بومی‌سازی آن از عمده اهدافی است که پژوهشکده آن را دنبال می‌کند.

تصویر
ارائه خدمات مشاوره، طراحی و بومی‌سازی محصول در پژوهشکده فناوری اطلاعات

«محمد شهرام معین» روز پنجشنبه درباره معرفی پژوهشکده فناوری اطلاعات گفت: این پژوهشکده به عنوان یکی از پژوهشکده‌های پژوهشگاه ICT به صورت تخصصی به حوزه‌های مربوط به فناوری اطلاعات می‌پردازد.

وی با اشاره به ماموریت‌های پژوهشکده فناوری اطلاعات، گفت: رصد فناوری‌های نوین در حوزه فناوری اطلاعات، تعیین نحوه استفاده از این فناوری‌ها با ارائه برنامه‌های عملیاتی، نقشه‌های راه و انجام مطالعات تطبیقی در این زمینه و استفاده از نتایج آن در مجموعه‌های فعال در کشور به خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از ماموریت‌های این پژوهشکده به شمار می‌رود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، معین افزود: بر این اساس به محض ورود فناوری‌هایی مانند کلان داده‌ها، اینترنت اشیا، رایانش ابری، فناوری کوانتومی، زنجیره بلوکی و هوش مصنوعی، پژوهشکده فناوری اطلاعات به عنوان یکی از بخش‌های پژوهشگاه که پیشران تحقیق و پژوهش در حوزه ICT یکی از رویکردهای خود را به آن فناوری اختصاص خواهد داد.

وی ادامه داد: با اختصاص بخشی از فعالیت‌های پژوهشکده فناوری اطلاعات، به دنبال آن هستیم تا پاسخ سوالات و نیازهای آتی مانند این‌که چگونه در سایر نقاط دنیا با این فناوری‌ها برخورد و از منافع آن استفاده شده را به دست بیاوریم و با در نظر گرفتن وضعیت موجود در کشورمان به خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقداماتی که برای آینده نیاز است را مشخص کنیم. این قدم‌ها به کیفیت بالای ارائه خدمات کاربردی به مردم، دولت و سازمان‌های دولتی منجر می‌شود.

شناخت و تعریف استراتژیک برای یک فناوری در حال بلوغ

معین در ادامه به یکی دیگر از خدمات پژوهشکده IT اشاره و اظهار کرد: زمانی که محصولات حوزه فناوری به بلوغ می‌رسند، پس از شناخت فناوری به کار رفته در آن، چگونگی اجرایی شدن و پیاده‌سازی‌اش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات گفت: پژوهشکده فناوری اطلاعات پیرامون فناوری‌هایی که از دیدگاه استراتژیک نیاز بازار است و وجود آنها یک ضرورت عنوان شده، پروژه‌های عملیاتی اجرا کرد که نمونه آن را در حوزه‌های خط و زبان فارسی جویشگر بومی و رایانش ابری شاهد هستیم.

به گفته معین، در کنار ارائه این محصولات،اکنون در حوزه‌های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و کلان داده، اقداماتی با هدف بومی‌سازی این فناوری‌ها نیز در دست انجام است.

وی تصریح کرد: نکته قابل اشاره این است که ما مدیریت پژوهشی این موضوعات را انجام می‌دهیم و همواره تمایل داریم این کار با همکاری و تعامل با دانشگاه‌ها، بخش خصوصی و مراکز دانش بنیان انجام شود. لذا از توان داخلی کشور برای این مقصود استفاده می‌کنیم.

ارائه خدمات مشاوره به وزارت ارتباطات و  فناوری اطلاعات

ارائه مشاوره به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و انجام پروژه‌های آموزشی و پژوهشی لازم در حوزه‌های مورد نیاز وزارت ارتباطات، یکی دیگر از خدماتی است که به گفته معین از سوی پژوهشکده فناوری اطلاعات صورت می‌گیرد.

معین درباره این بخش از خدمات گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با مراجعه به این پژوهشکده برای شناسایی نیازهایی در همین خصوص مانند شبکه ملی اطلاعات یا دولت الکترونیک، مراکز داده، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و خدمات الکترونیکی، از قابلیت هدایتگری یا نظارت بر پروژه ها توسط این پژوهشکده استفاده می‌کند.

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات، نشر دانش را یکی دیگر از خدمات قابل ارائه توسط پژوهشکده متبوعش عنوان و اظهار کرد: این پژوهشکده، خدمات و دستاوردهای پژوهشی و اجرایی خود را با ارائه سمینارها و کارگاه‌های آموزشی، چاپ مقالات و ارائه برخی کتب در دسترس قرار می‌دهد.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید