Banner
ورود اعضاء الأربعاء 3 جوان 2020 | چهار شنبه, 14 خرداد 1399

ابداع شیشه‌ای با قابلیت ذخیره اطلاعات

سه شنبه, 14 آبان 1398 ساعت 10:30:14

تهران- ایرنا- شرکت مایکروسافت با استفاده از شیشه نشکن کوارتز ابزار جدیدی برای ذخیره اطلاعات ابداع کرده است، که تحت هر شرایطی داده‌های حک شده بر روی خود را در همان کیفیت اولیه حفظ خواهد کرد.

تصویر
ابداع شیشه‌ای با قابلیت ذخیره اطلاعات

به گزارش پایگاه اینترنتی «BGR»، چه بخواهیم و چه نخواهیم ما همیشه به راهکارهای تازه برای ذخیره اطلاعات نیاز داریم. ابداعات جدید در حوزه فناوری چون ۵G و وای فای ۶ به کاربران اجازه می‌دهد تا با سرعت بیشتر کیفیت بالاتری از محتوای موجود در اینترنت را دانلود کنند. علاوه بر موسیقی، بازی‌، فیلم و سریال‌هایی که بر روی گوشی خود ذخیره می‌کنید، به فضایی نیز برای ذخیره خاطرات خانوادگی، اطلاعات مربوط به کار و سیستم عامل دستگاه و نرم‌افزارهای موجود بر روی آن نیاز دارید. اگرچه گوشی‌های هوشمند امروزی ظرفیت بالایی برای ذخیره اطلاعات دارند اما معمولا باید به طور مرتب از این اطلاعات ذخیره شده نسخه پشتیبان تهیه کنید. درایوهای حالت جامد یا همان SSDها به طور قطع به رفع نیاز به محلی برای ذخیره اطلاعات و الزام تهیه نسخه‌های پشتیبان کمک می‌کنند. اگرچه این درایوها امروز از هر زمان دیگری ارزان‌ترند اما همچنان نسبت به هارد درایوهای قدیمی گران بوده و همچنین عمرشان نیز نامحدود نیست.

مایکروسافت به دنبال آن است تا با استفاده از شیشه نشکن کوارتز که می‌تواند رونوشتی از داده‌ها را برای همیشه در خود نگه دارد، بخشی‌ از نیاز بی‌پایان جهان به ذخیره اطلاعات را رفع کند.

این طرح پروژه سیلیس (Project Silica) نام دارد و مایکروسافت مدتی است که بر روی آن کار می‌کند. این غول فناوری در یک پست وبلاگی در مورد این طرح و این که چرا کمپانی‌ها در آینده به آن علاقه نشان خواهند داد، توضیح داده است.

رونوشت‌های کوارتزی را تنها یک بار و با کمک لیزرهای فمتوثانیه که در عمل‌های جراحی لیزیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان نوشت. این لیزرها واکسل‌ها یا همان تصویر سه بعدی از پیکسل‌ها را بر روی شیشه کوارتز حک می‌کنند، هر واکسل منحصر به فرد است. سپس الگوریتم‌های یادگیری ماشینی می‌توانند این الگوهای متفاوت را خوانده و از اطلاعات رمزگشایی کنند. به گفته مایکروسافت، یک شیشه کوارتز ۲ میلی‌متری می‌تواند بیش از ۱۰۰ لایه واکسل را در خود جای دهد البته هنوز نمی‌دانیم این تعداد لایه از واکسل دقیقا چه حجمی از اطلاعات را شامل می‌شود.   

استودیوهای فیلم‌سازی و هر ارگان یا شرکتی که می‌خواهد حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره کرده و اطمینان حاصل کند که این اطلاعات به مرور زمان از بین نخواهند رفت، از مشتریان این ابزار ذخیره اطلاعات خواهند بود.

مایکروسافت این شیشه را داخل فر و مایکروفر قرار داد، آن را در آب انداخت و همه نوع تستی را بر رویش انجام داد تا اطمینان حاصل کرد که واکسل‌ها تحت هر شرایطی صحیح و سالم باقی می‌مانند و اطلاعات حک شده بر روی شیشه تحت هر شرایطی قابل استفاده است. این شیوه جدید ذخیره اطلاعات همان چیزی است که احتمالا کمپانی‌هایی چون وارتر بروس برای نسل جدید سرویس‌های رایانش و استریم خود در نظر خواهند گرفت زیرا رونوشت‌های شیشه‌ای همان طور که سازندگان می‌خواهند، همیشه کیفیت اصلی فیلم را حفظ خواهند کرد.

اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید