Sign in | الخميس 1 جوان 2023 | پنج شنبه, 11 خرداد 1402

ایده ایجاد کانون فرهنگی دانشجویی تا ارائه تقاضا به دانشگاه

یک شنبه, 23 دی 1397 ساعت 10:01:14

نوشته شده توسط : مدیر

بسیاری از دانشجویان با کانون‌های دانشجویی و قوانین و میزان اختیارات آن ناآشنا هستند؛ در این سلسله گزارش به معرفی این مهم پرداختیم.

تصویر
ایده ایجاد کانون فرهنگی دانشجویی تا ارائه تقاضا به دانشگاه

   انون‌های فرهنگی دانشجویان نهادهایی هستند که به چهار بخش دینی، مذهبی، ادبی و هنری، فرهنگ و اندیشه و اجتماعی تقسیم‌بندی می‌شود؛ کانون فرهنگی دانشجویان دینی و مذهبی متشکل از اسلام‌شناسی نماز و نیایش، امر به معروف و نهی از منکر و حجاب قرآن و عترت مراسم اعیاد و هیئت مذهبی و دیگر موارد مشابه را در بر می‌گیرد.

حداقل سه نفر از دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت‌های فرهنگی می‌توانند به‌عنوان هیئت مؤسس تقاضای خود را مبنی بر تشکل کانون در یکی از زمینه‌های دینی، مذهبی، ادبی و هنری، فرهنگ و اندیشه و اجتماعی به دبیرخانه شورای فرهنگی دانشگاه ارائه کنند همچنین اساسنامه پیشنهادی کانون و ضرورت تشکیل آن باید به پیوست تقاضانامه ارائه شود.

این دانشجویان باید یک نیم سال تحصیلی را گذرانده باشند و نباید حکم قطعی محرومیت از تحصیل داشته باشند؛ البته هیئت مؤسس پس از تشکیل مجمع عمومی و انتخاب شورای مرکزی منحل می‌شود، همچنین شورای فرهنگی دانشگاه ظرف ۴۵ روز پس از دریافت و ثبت تقاضا، نسبت به صدور مجوز تأسیس کانون یا اعلام کتبی دلایل عدم صدور مجوز اقدام می‌کند.

دانشجویان باید توجه داشته باشند که عدم فعالیت در چارچوب اساسنامه کانون با تشخیص شورای مرکزی کانون و تأیید گروه ناظر بر فعالیت کانون است که اگر این مورد تأیید شود موجب لغو عضویت دانشجو از کانون می‌شود.

این گزارش بر اساس آئین‌نامه کانون‌های فرهنگی دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشته شده است.

اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته