Banner
ورود اعضاء السبت 11 جوييه 2020 | شنبه, 21 تیر 1399

نخستین کنفرانس بین‌المللی مطالعات چین در دانشگاه تهران برگزار شد

سه شنبه, 21 خرداد 1398 ساعت 14:18:56

نخستین کنفرانس بین‌المللی مطالعات چین در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد.

تصویر
نخستین کنفرانس بین‌المللی مطالعات چین در دانشگاه تهران برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تهران، دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی سخنران نخست مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی مطالعات چین، ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان داخلی و خارجی، خبر از تلاش جدی دانشکده برای راه‌اندازی رشته مطالعات چین در دانشکده مطالعات جهان داد.

وی یکی از مشکلات امروز دنیا را عدم شناخت درست کشورها از یکدیگر دانست که سبب پندارهای غلط از طرف مقابل می‌شود. لذا، هدف از تأسیس دانشکده مطالعات جهان را کمک به شناخت بهتر سایر کشورها و رفع پندارهای غلط عنوان کرد.

رئیس دانشکده مطالعات جهان با اشاره به اهمیت مطالعات چین گفت: چین دومین قدرت اقتصادی در دنیاست و بازار مبادلات چین را باید بازار نخست در جهان دانست.

وی افزود: چین، به‌خصوص پس از سال ۱۹۷۹ تولدی تازه یافت و درهای خود را رو به جهان گشود و سیاست‌های جدیدی اخذ کرد و از تکرار تجربه دوران مائو اجتناب ورزید. چین جدید گسترش طبقه متوسط را دنبال کرد، به‌طوری که این جمعیت به ۳۰۰ میلیون نفر رسید و ۴۰۰ میلیون نفر از خط فقر جدا شدند که دستاورد مهمی است.

به گفته دکتر عاملی، چین امروز، یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان به‌لحاظ حضور میلیاردهاست که نشان از چالش جدی برای فاصله دهک‌های اقتصادی تلقی می‌شود که ظرفیتی برای توسعه اقتصادی کشور به‌حساب می‌آید.

وی، مهم‌ترین جنبه اهمیت چین را اندیشه انسان‌ها و سرمایه انسانی آن دانست که سخت‌کاری و پرکاری در آن بخشی از فرهنگ و غنی‌ترین سرمایه جهانی است.

دکتر عاملی با اشاره به رویکرد چین به جهانی‌شدن افزود: در سخن از جهانی‌شدن، شاید نخستین کشوری که به ذهن ما خطور کند آمریکا باشد ولی این واقعیت ندارد جهانی‌شدن محصول انتقال از محدود بودن به یک موضع، به مواضع جهانی و با نگاه ارتباطی جهانی‌شدن در دوره جدید محصول ظهور صنعت هم‌زمان ارتباطات است که موجب فرامحلی‌شدن همه پدیده‌ها شده است.

وی گفت: چین امروز در پهنه جغرافیا پهن شده و از آفریقا تا آسیا و جاده ابریشم گسترش یافته و سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری برای استقرار و بازسازی و توسعه جاده ابریشم در نظر گرفته شده است و این توسعه اهمیت بسیاری دارد؛ در عین حال، منطق مدیریتی جدیدی در جهان می‌طلبد.

استاد ارتباطات دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ملت‌های جهان امروز دیگر ملت‌های قبل نیستند، هوشیارتر شده‌اند و جامعه هنجاری، مخاطبی و توده‌وار گذشته تغییر کرده است و در حال تبدیل‌شدن به جهانی است که فرد تبدیل به کاربر و کنشگر فعال شده است.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس، دکتر بهزاد شاهنده، دبیر علمی کنفرانس، دکتر ژیاگو ریشتر، استاد دانشگاه وین، دکتر محمد نقی‌زاده، استاد بین‌الملل دانشکده مطالعات جهان و دکتر ارسلان قربانی شیخ‌نشین، استاد دانشگاه خوارزمی، به سخنرانی پرداختند.

اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته