Sign in | الثلاثاء 30 مي 2023 | سه شنبه, 09 خرداد 1402

شهرستان کلاردشت

چهار شنبه, 03 بهمن 1397 ساعت 15:19:47

نوشته شده توسط : محمد اورنجین

شهرستان کلاردشت یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران است. مرکز این شهرستان، شهر کلاردشت است

تصویر
شهرستان کلاردشت

تبدیل بخش به شهرستان

هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (۱۳) قانون تعارف و ضوابط کشوری مصوب ۱۳۶۲، تبدیل بخش کلاردشت در استان مازندران به مرکزیت شهر کلاردشت به شهرستان را تصویب کرد.

رئیس شورای شهرستان چالوس از ارتقاء بخش کلاردشت به شهرستان خبر داد . جعفر رستمی فر در گفتگو با ایرنا گفت: هیئت وزیران در جلسه مورخه ۲۰/۱۲/۱۳۹۱ بنا به پیشنهاد شماره ۱/۴/۴۲/۱۰۷۵۳۲ مورخ ۱۷/۷/۱۳۸۹ وزارت کشور و به استناد ماده(۱۳) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری- مصوب ۱۳۶۲- بخش کلاردشت در استان مازندران به شهرستان ارتقاء داد. شهرستان بیش از ۵۰ هزار نفری کلاردشت از توابع شهرستان چالوس است.

سید قدیر رضایی فرماندار چالوس که با حفظ سمت به عنوان نخستین سرپرست فرمانداری کلاردشت نیز منصوب شد.

بخش‌ها

شهرستان کلاردشت دارای یک شهر و یک دهستان است.

  • بخش مرکزی شهرستان کلاردشت
    • دهستان کلاردشت غربی

شهرها: حسنکیف

جغرافیای کلاردشت

کلاردشت در گذشته کلار خوانده می‌شد و کلار نام شهر و قلعه‌ای باستانی در محدوده کلاردشت امروزی بود. کلمه کلار نیز آنگونه که در فرهنگ فارسی آمده، و به فتح «ک» به معنی غوک و وزغ می‌باشد. اینکه چرا نام کلار بر این منطقه نهاده‌اند، یک احتمال آن است که در این دشت زمین‌های باتلاقی وسیعی وجود دارد که اصطلاحاً «لش» نامیده می‌شود و این زمین‌ها محل تجمع و تراکم انواع غوک و وزغ می‌باشد. چه بسا در گذشته وسعت چنین زمین‌هایی بیشتر بوده و این محدوده مملو از جانوران مزبور بوده‌است و نام دشت به این سبب به کلار وبعدها کلاردشت شهرت یافته‌است. کلار دشت به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ۳۶ درجه و ۲۹ دقیقه عرض شمالی و۵۱ درجه و ۶ دقیقه طول شرقی واقع شده‌است. کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی با وسعتی در حدود ۱۵۰۹ کیلومتر مربع، در غرب استان مازندران واقع است و مرکز آن شهر حسنکیف در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان چالوس می‌باشد. مرکز این بخش حسنکیف می‌باشد و بخش کلاردشت شامل سه دهستان بود که از سال ۱۳۹۰ به یک دهستان کاهش یافت: دهستان کلاردشت غربی با مرکزیت روستای واحد. جنوب کلاردشت از قلهٔ تخت سلیمان تا گردنهٔ کندوان در جادهٔ چالوس- کرج به خط الراس اصلی البرز محدود می‌شود و در واقع با نواحی کوهستانی تابع شهرستان کرج هم جوار است. رود چالوس در شرق، کلاردشت را از کجور –شهرستان نوشهر متمایز می‌کند. مرزهای شمالی و غربی این منطقه به نواحی تابع شهرستان تنکابن محدود می‌شود که حد فاصل دو واحد متمایز را منطقه‌ای با جنگل‌های انبوه و سر سبز در بر می‌گیرد.

جمعیت

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، ۲۳،۶۴۸ نفر بوده که متشکل از ۸۰۶۷ خانوار است.

اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته