Sign in | الخميس 1 جوان 2023 | پنج شنبه, 11 خرداد 1402

شهرستان نکا

شنبه, 06 بهمن 1397 ساعت 14:12:17

نوشته شده توسط : محمد اورنجین

شهرستان نِکا یکی از شهرستان‌های استان مازندران ایران است. شهرستان نکا از غرب به شهرستان ساری و از شرق به شهرستان بهشهر متصل است. مرکز این شهرستان شهر نکا است.

تصویر
شهرستان نکا

تقسیمات کشوری

 • بخش مرکزی شهرستان نکا
  • دهستان پی‌رجه
  • دهستان قره‌طغان
  • دهستان مهروان

شهر: نکا

 • بخش هزارجریب
  • دهستان استخر پشت
  • دهستان زارم‌رود

تاریخچه

نام نکا در کتیبه چوبی در امامزاده میر ترابی به نکاه نوشته شده نه نکا که قدمت این کتیبه به هفتصد سال می‌رسد مربوط به دوره ایلخانان است، اما در منابع جغرافیا نویسان قرون اولیه اسلامی از شهری به نام «مهربان» یا «میردان» در نزدیکی نکا امروزی یاد شده‌است که هزار سرباز از ان پاسداری می‌کرد. نکا در کتاب قیامت شیعه سلسله نزاریه قلعه الموت به نکاه نوشته شده به معنای قیامت اما در فرهنگ لغت به معنای نارنج باغ کلبستان ابلو و هیر آباد است هشتاد درصد مردم نکا مازنی و بیست درصد تُرک آذری هستند.

مراکز دیدنی

آب معدنی قر مرض، دریاچه استخر پشت، منطقه هزار جریب، غار باستانی کمیشان، برج آرامگاهی امامزاده عبدالله، جنگل‌های نکا در داخل نکا و امامزاده یحیی نزدیک روستای سیکا از معروف‌ترین مناطق شهرستان نکا به‌شمار می‌آیند.

دریاچه طبیعی روستای استخر پشت که در سی و پنج کیلومتری شهر «نکا» قرار دارد، روزگاری با نیزارهای حاشیه خود نزدیک به بیست هکتار از محیط اطراف را پوشش می‌داد. در چند دهه اخیر به دلیل بی‌توجهی به این منبع طبیعی نادر وسعت آن به چهار هکتار تقلیل یافته و روز به روز از آن کاسته می‌شود. این دریاچه کوچک و گمنام با مرداب‌های اطراف خود منظره رؤیایی را در منطقه پدید آورده‌است که در اولین نگاه هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. دریاچه استخر پشت که آب آن به‌طور غیر محسوس از کف دریاچه تأمین می‌شود، سالهای سال است که برای آبیاری دست کم ۵۰ هکتار از شالیزارهای روستاهای مجاور مورد استفاده قرارمی گیرد. مرداب اطراف این دریاچه روزگاری دراز پناهگاه امنی برای پرندگان بومی خصوصاً اردک‌های وحشی بود اما متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل تهاجم شکارچیان مجاز و غیرمجاز به این زیست گاه و کشتار این پرندگان زیبا، نسل آنان در معرض انقراض جدی قرار گرفته‌است. دربارهٔ دریاچه طبیعی استخر پشت که بومیان منطقه به آن «اسطل» می‌گویند، افسانه‌های بی‌شماری نقل شده و اشعاری در وصف آن سروده شده‌است. البته هنوز هم زیبایی خاصی دارد که هر ساله پذیرا مسافرای زیادی از تمام نقاط ایران است.

صنایع

نیروگاه شهید سلیمی، شرکت صدرا. دو کارخانه ارد. کارخانه پنبه. شرکت نکا فولاد. کارخانه سیمان، نکا پلاست، ماشین نکا، کارخانه هوافضای نکا (ساخت هواپیماهای شناسایی)، کارخانه سیلو. (کارخانه تولید آبگرمکن و بخاری مازند گاز و کارخانه‌های تولیدی آجر سفال بوستان سفال- نکاسفال - مازرون سفال و سفال سازان میاندرود در روستای گلبستان)

 

اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته