Sign in | الثلاثاء 30 مي 2023 | سه شنبه, 09 خرداد 1402

شهرستان عباس‌آباد

شنبه, 06 بهمن 1397 ساعت 12:11:57

نوشته شده توسط : محمد اورنجین

شهرستان عباس‌آباد یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران است که از غرب به شهرستان تنکابن، از شرق به شهرستان چالوس، از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوه‌های البرز و شهرستان کلاردشت متصل است. مرکز این شهرستان شهر عباس‌آباد می‌باشد .

تصویر
شهرستان عباس‌آباد

تقسیمات کشوری

شهرها: سلمان‌شهر، عباس‌آباد، کلارآباد

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش عباس‌آباد شهرستان تنکابن در سال ۱۳۸۵ (پیش از شهرستان شدن) برابر با ۴۵۷۰۹ نفر بوده‌است.

عباس‌آباد از شهرهای شهرستان عباس‌آباد با نام جدید گلشهر در استان مازندران و واقع در ناحیه شمالی ایران است. این شهر از شمال به دریای خزر، از جنوب به منطقه کلاردشت، از غرب به شهر نشتارود و از شرق به شهر سلمان‌شهر (متل قوی یا ساقی کلایه سابق) متصل می‌گردد. عباس‌آباد بر اساس آخرین آمار سازمان سرشماری ایران در سال ۱۳۹۵ جمعیتی بالغ بر ۱۳،۴۸۲ نفر را دارد و مردم آن به زبان مازندرانی با لهجه کلارستاقی گویش می کنند همچنین شهرهای کلارآباد و سلمانشهر زیرمجموعه اداری آن می‌باشند.

تاریخچه

نام تاریخی منطقه عباس‌آباد لنگا است. نام لنگا به سال 277 ه.ق (در حدود 1100 سال پيش ) به عنوان یکی از آبادی های غرب طبرستان برای اولين بار در تاريخ مازندران آمده است. از لنگا در زمان های قبل از حكومت علويان هميشه به عنوان يک آبادی از ولايات رويان ياد شده است. در گذشته منطقه رویان از شهرستان نور، نوشهر، چالوس، تنکابن و گاهی مرز غربی آن تا رودسرادامه می‌یافت. همچنین دو گویش طبری کجوری و طبری کلارستاقی زیر مجموعه گویش کهن طبری رویانی هستند که از شهرستان نور تا شهرستان تنکابن گویش می شود. گویش طبری رویانی زبان حکام اسپهبد رویان نیز بوده است.

لینگا در زبان مازندرانی به معنی تراش یافته است و مخفف واژه مالینگا مازندرانی است. مالینگا در زبان مازندرانی به محل اطراف و پایگاه گفته می شود. همچنین واژه لینگ و لنگ در زبان مازندرانی به معنای پا است.

نام لنگا در ارتباط با بندر و خلیجی بوده است که کشتی کوچک در ان لنگر انداخته و پهلو می گرفته اند. خلیج لنگا توقف گاه ابی بزرگ جهت بارگیری و حمل و نقل بشمار میرفت. بمناسبت وجود خلیج و بندر اباد این حدود لینگا و لنگرگاه نام گرفت.

چارلز فرانسیس مکنزی که در سال ۱۸۵۹ میلادی از این محل عبور کرده چنین وصفی در خصوص آن ارائه می‌دهد: «به دره زیبایی(عباس‌آباد ) رسیدیم، این ده موقعیت خوبی دارد و روی پشته‌ای سرسبز و به فاصله کمی از کنار دریا قرار دارد. موقعیت عباس‌آباد از دهات بسیاری که تاکنون دیده بودم مناسبتر می‌نمود. نام این ده به شاه عباس مربوط نیست و نام یکی از اهالی محل است که بانی آن بوده..... در این ده بیست و پنج خانه هست. یک قبرستان دارد که مانند سایر قبرستان‌های ایران، هیچگونه تزئیناتی نداشت.»

جاذبه های توریستی

جنگل مازیچال

جنگل مازیچال یکی از قشنگ ترین جنگل ها و ییلاق‌های شمال ایران است. جنگل های این ناحیه در دسته‌ جنگل‌های هیرکانی قرار می‌گیرد، یعنی قدمت آن به دوره‌ی سوم زمین‌شناسی می‌رسد. همه جا پر از درختان بلوط، افرا و کاج سوزنی‌ست و تمشک، توت، سیب، گلابی، فندق، زغال‌اخته، آلو جنگلی، زرگ، ازگیل و زالزالک هم پیدا می‌کنید.

پارک ملی خشکه داران

این پارک حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس آباد در کنار جاده واقع شده، این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم های جنگلی جلگه ای شمال ایران با مساحت تقریبی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع مساحت به شمار می رود.

انواع مختلف گونه‌های جانوری و گیاهی مثل توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیکلی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی در این جنگل وجود دارد.

گونه‌های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در آن زندگی می‌کردند.حیواناتی مثل شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابیها، دار غاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک. در حاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران در آن به نمایش گذاشته شده.

جاده جنگلی کلاردشت به عباس آباد

جاده جنگلی کلاردشت به عباس آباد یکی از زیباترین جاده های ایران است. این جاده کلاردشت را به عباس آباد وصل می‌کند.

اماکن مذهبی

ازاماکن مذهبی این شهر می‌توان به بقعه سیدکیا ابوالحسن واقع در روستاى زیارت ور از توابع دهستان لنگا در شهرستان عباس آباد قرار دارد اشاره کرد. به اجماع مورّخان، سیّد ابوالحسن المؤید باللَّه از رهبران زیدیّه می باشد.

اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته