Sign in | الثلاثاء 30 مي 2023 | سه شنبه, 09 خرداد 1402

شهرستان سوادکوه شمالی

شنبه, 06 بهمن 1397 ساعت 11:39:35

نوشته شده توسط : محمد اورنجین

شهرستان سوادکوه شمالی به مرکزیت شهر شیرگاه از ترکیب بخش‌های بخش نارنجستان و بخش مرکزی به مرکزیت شهر شیرگاه شامل دهستان‌های شرق و غرب شیرگاه و لفور در تابعیت استان مازندران است.

تصویر
شهرستان سوادکوه شمالی

شهرستان سوادکوه شمالی از سمت شمال به شهرستان قائمشهر، از سمت جنوب به شهرستان سوادکوه، از سمت غرب به شهرستان بابلو از سمت شرق به شهرستان ساری محدود است.

شیرگاه مرکز شهرستان سوادکوه شمالی در استان مازندران است که از جنوب به شهرستان سوادکوه و از شمال به شهرستانقائم شهر راه دارد. این شهر همچنین از سمت شرق به شهرستان ساری و از سمت غرب به شهرستان بابل راه دارد. زبان مردم شهر شیرگاه زبان مازندرانی است. همچنین سریال مشهور پایتخت نیز در این شهر ساخته شده.

موقعیت جغرافیایی

شیرگاه مرکز شهرستان سوادکوه شمالی است. در شمال ایران قرار، دارد یکی از جاده‌های ارتباطی تهران- شمال، معروف به جاده فیروزکوه، و راه‌آهن تهران- شمال، که بخشی ازراه‌آهن سراسری ایران است، از این شهر می‌گذرد. ۲۵ کیلومتر از قائمشهر و ۲۰ کیلومتر از زیراب و ۳۰کیلومتر از پل سفید ، مرکز شهرستان سوادکوه فاصله دارد.

شیرگاه از همه جهت جز شمال به‌وسیله رشته کوه‌های البرز مرکزی احاطه گشته‌است. از غرب توسط کوه تِرز، از شرق به‌وسیله کوه وِرزک و از جنوب با کوه‌های ساره سر و شاه کوهمحاصره شده‌است.

شیرگاه محل تلاقی دو رود است. یکی رود تِلار (به معنی تیل آر، یعنی رودی که گِل می‌آورد) از منطقه آلاشت و گردنه‌های دوگل سرچشمه می‌گیرد و دیگری رود کسیلیان است. کسیلیان در بیشتر مواقع سال آبی روشن و زلال دارد (تنها در زمان بارندگی‌های شدید آب آن کمی گل آلود می‌شود) ولی تالار در بیشتر مواقع سال گل آلود است. به دلیل وجود این دو رود و هم چنین وجود دره‌هایی نسبتاً کم عمق، شیرگاه دارای پل‌های متعددی است که به همین دلیل آنراشهر پل‌ها لقب داده‌اند. شیرگاه به دلیل داشتن شکل کوهستانی در جنوب و وجود دره در بستر رودخانه و مرکز شهر و همچنین داشتن دشت و جلگه در شمال (سه ویژگی اقلیم در یک شهر) زیبایی منحصری دارد که نمونه آن شاید در هیچ جای ایران یافت نشود.

 

اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته