Banner
ورود اعضاء الجمعة 5 جوان 2020 | جمعه, 16 خرداد 1399

اخبار

یک شنبه, 29 مهر 1397 ساعت 15:37:16

دانشگاه‌ها احتمالا بعد از ماه رمضان بازگشایی می‌شوند
شنبه, 20 اردیبهشت 1399 ساعت 11:55:35
تهران- ایرنا- معاون آموزشی وزیر بهداشت و رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا به زمان بازگشایی احتمالی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: اگر وضعیت اپیدمی کرونا با همین منوال پیش برود و روز به روز روند آن کاهنده باشد، احتمالا بعد از ماه مبارک رمضان ستاد کرونا اجازه بازگشایی دانشگاه را می‌دهد.

دکتر علی اکبر حق دوست روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: تقویم پیشنهادی آموزشی را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارایه کردیم و موافقت مشروط مسئولان مرتبط را گرفتیم؛ اگر این ستاد پس از رصد به این جمع بندی برسد، دانشگاه …

شناسایی پادتنی که ویروس کرونا را در سلول‌ها مهار می‌کند
سه شنبه, 16 اردیبهشت 1399 ساعت 19:06:45
تهران - ایرنا - محققان دانشگاه اوترخت هلند با استفاده از تحقیقاتی که در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی در رابطه با ویروس سارس انجام شده بود، نوعی پادتن انسانی را شناسایی کردند که مانع آلودگی سلول‌های کشت شده در آزمایشگاه توسط ویروس SARS-CoV-۲ می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه ساینس‌دیلی، محققان این دانشگاه اعلام کردند: این پادتن توانایی تغییر فرآیند آلودگی به ویروس را در بدن میزبان دارد و سیستم ایمنی را در پاکسازی بدن از ویروس یا جلوگیری از ورود و فعالیت آن در بدن افراد سالم یاری می‌کند. همچنین تو…

معاون وزیر بهداشت:اصراری به بازگشایی دانشگاه‌ها نیست
پنج شنبه, 28 فروردین 1399 ساعت 00:01:33
تهران - ایرنا - معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا وقتی که انتقال ویروس کرونا کاهش پیدا نکند نمی‌توان دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها را باز کرد و اکنون اصراری به بازگشایی دانشگاه‌ها نیست البته تمهیدات در نظر گرفته شده و باید پروتکل‌ها را رعایت کنیم.

سیما سادات لاری روز دوشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت ایرنا در مورد احتمال وجود ویروس کرونا در کشور در فصل پاییز و زمستان و تمهیدات وزارت بهداشت برای دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها افزود: اصرار ما این است که فعلا دانشگاه‌ها ب…

تاثیر یک داروی قدیمی برای جلوگیری از تکثیر ویروس جدید کرونا
چهار شنبه, 27 فروردین 1399 ساعت 02:45:24
تهران - ایرنا - مطالعات محققان ویروس‌شناس دانشگاه آلبرتا نشان می‌دهد یک داروی ضد ویروسی که در سال ۲۰۱۴ میلادی برای درمان ابولا ساخته شد، در توقف مکانیسم تکثیر ویروس جدید کرونا موثر است.

به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، این دارو remdesivir نام دارد و تاثیر آن بر ویروس MERS قبلا مورد مطالعه قرار گرفته است و مطالعات جدید نشان می‌دهد در جلوگیری از تکثیر ویروس جدید کرونا نیز موثر است.
داروی remdesivir در سال ۲۰۱۴ میلادی برای…

یک اپیدمیولوژیست روند بهبودی بیماران کرونایی سرعت گرفت
چهار شنبه, 27 فروردین 1399 ساعت 02:37:36
تهران - ایرنا - اپیدمیولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سرعت روند بهبودی مبتلایان به بیماری کرونا در کشور خبرداد و گفت: این موضوع نشان دهنده درمان بهتر مبتلایان، کاهش شدت بیماری در آنها، تغییر الگوی سنی و خطرپذیری مبتلایان است.

دکتر حمید سوری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا به روند فوت شدگان براثر بیماری کرونا اشاره کرد و افزود:  از ۱۶ فروردین شاهد کاهش فوت شدگان براثر کرونا هستیم اما تغییرات مرگ بر اثر این بیماری الگوی متفاوتی داشته و به عبارتی در این دوران ح…

گامی دیگر برای درمان کووید-۱۹
چهار شنبه, 20 فروردین 1399 ساعت 13:52:37
تهران - ایرنا - محققان دانشگاه کرنل در آمریکا توانستند یک هدف بالقوه را برای داروهای ضد ویروس کرونا شناسایی کنند که امکان درمان بیماری کووید -۱۹ را فراهم می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه ساینس‌دیلی، در این تحقیقات تناوب بیولوژیکی پپتیدهای فیوژن در ویروس SARS-CoV و با ویروس جدید کرونا که SARS-CoV-۲ نام دارد و عامل بیماری Covid-۱۹ است، مقایسه و معلوم شد ۹۳ درصد ازساختار آن‌ها یکسان است.
فیوژن غشا یک فرآیند چند مر…

حذف نیمسال تحصیلی دانشگاه‌ها؛ رویای تعبیر نشدنی
سه شنبه, 19 فروردین 1399 ساعت 01:53:32
ساری - ایرنا - تمدید تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان فروردین و احتمال تداوم آن در صورت متوقف نشدن شیوع کرونا این گمانه‌زنی را بتازگی در میان بخشی از دانشجویان و خانواده‌های آنان در مازندران تقویت کرده که احتمالا مسئولان اقدام به تعطیلی نیم‌سال دوم تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خواهند کرد تا سال تحصیلی آینده را به طور کامل و با خیال راحت در اختیار داشته باشند.

البته نگرانی از وضعیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان در مازندران به عنوان استانی که تعطیلات این مراکز آموزشی را با اجرای مصوبه استانی مقابله با کرونا از نخستین روزهای اسفند تجربه کرده و سپس با مصوبات ملی تعطیلات رسمی شده و ادامه یافته ، چندان جای ت…

معاون آموزشی وزیر علوم اعلام کرد: توقف آموزش حضوری در دانشگاه‌ها تا پایان فروردین
دو شنبه, 18 فروردین 1399 ساعت 20:06:35
تهران - ایرنا - معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، تعطیلی فعالیت‌های آموزشی حضوری در دانشگاه‌ها تا پایان فروردین ادامه خواهد داشت و تداوم آن بستگی به نظرات تخصصی وزارت بهداشت و مصوبات ستاد یادشده خواهد داشت.

علی خاکی صدیق روز دوشنبه در پاسخ به این سوال که "تعطیلی دانشگاه‌ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و پیش‌بینی وزارت علوم برای ادامه نیمسال تحصیلی چیست؟ " اظهار داشت: نکته قابل توجه این است که دانشگاه‌ها تعطیل نیستند و فعالیت‌های اداری، پژوهشی و آموزش‌…

تولید دانش مواجهه با چالش‌های کرونا در دانشگاه آزاد
دو شنبه, 18 فروردین 1399 ساعت 06:05:37
تهران- ایرنا- رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در این دانشگاه تولید دانش مواجهه با چالش‌های حاصل از معضل جهانی کرونا و استخراج روش‌های کاربست این دانش و بررسی حکمرانی در جهان پساکرونا صورت می‌گیرد.

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه آزاد، محمدمهدی طهرانچیبخشنامه‌، «تولید دانش مواجهه با چالش های حاصل از این معضل جهانی و استخراج روش های کاربست این دانش و بررسی حکمرانی در جهان پسا کرونا» را به رؤسای استانی دانشگاه آزاد اسلامی و واحدهای تابعه ابلاغ کرد.…

آیا ویروس کرونا از طریق صحبت‌ و تنفس هم منتقل می‌شود؟
شنبه, 16 فروردین 1399 ساعت 02:11:53
تهران- ایرنا- گروهی از محققان آمریکایی در گزارشی خطاب به کاخ سفید اعلام کردند: بر اساس تحقیقات جدید، ویروس کرونا علاوه بر عطسه و سرفه، از طریق صحبت کردن و احتمالا حتی از طریق تنفس نیز به سایرین منتقل می‌شود.

به گزارش روز جمعه سی‌ان‌ان، این گزارش در قالب یک نامه و در پاسخ به پرسش کاخ سفید در خصوص احتمال انتقال ویروس از طریق مکالمه رودرروی افراد با یکدیگر ارسال شده است.
بر اساس این گزارش با وجود محدود بودن دامنه تحقیقات تخصصی مرتبط با این ویروس، نتایج موج…