ورود اعضاء الخميس 20 جوان 2019 | پنج شنبه, 30 خرداد 1398

وزیر ارتباطات: ادغام شرکت‌های FCP بهترین گزینه است

چهار شنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 11:54:39

تهران- ایرنا- از مدتها قبل بحث‌هایی در خصوص به صرفه نبودن سرمایه‌گذاری شرکت‌های FCP (دارای پروانه ارتباطات ثابت) مطرح شد و مسئولان را به این نتیجه رساند که ادغام این شرکت‌ها می‌تواند بهترین گزینه باشد.

تصویر
وزیر ارتباطات: ادغام شرکت‌های FCP بهترین گزینه است

به گزارش خبرنگار ایرنا، نشست سالانه هیئت عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور روز سه شنبه با حضور محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و مدیران ارشد دولتی این سازمان، مقارن با سالروز تاسیس وزارت ارتباطات برگزار شد.
وزیر ارتباطات در حاشیه این نشست سالانه در جمع خبرنگاران گفت: اگر شرکت‌های FCP (دارای پروانه ارتباطات ثابت) به جمع‌بندی نرسند، باید به دنبال صدور پروانه جدید فعالیت برای شرکت جدید باشیم.
یکی از خبرنگاران پرسید «شورای عالی فضای مجازی از شما درخواست داشته «دَر نشان» را در یونی کد ثبت کنید؟» و آذری جهرمی در پاسخ گفت: جمعی از افراد و گروهی در دانشگاه یک نشست به اسم فضای مجازی پاک را برگزار کردند، این نشست چند سال است که برگزار می شود و آنها در مراسمشان به دکتر فیروزآبادی (دبیر شورای عالی فضای مجازی) پیشنهاد دادند که این نشان ثبت شود.
وی ادامه داد: حضور آقای فیروزآبادی در این مراسم، به این معنا نیست که درخواست مورد تایید قرار گرفته است، آنها به تشخیص خودشان پیشنهاد دادند و درهای پیشنهاد هم همیشه باز است. 
به گزارش ایرنا، پنجمین همایش فضای مجازی پاک، شنبه هجدهم اسفندماه به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری سازمان مردم نهاد «جمعیت توسعه‌گران فضای مجازی پاک (فمپ)» برگزار شد.
نشان بومی «دَر نشان» که به عنوان «اَت‌ساین فارسی‌سازی شده» معرفی شد با حضور «ابوالحسن فیروزآبادی» دبیر شورای عالی فضای مجازی که به عنوان سخنران همایش حضور داشت، رونمایی شد.
«اَت ساین» یکی از نشان‌های اصلی است که با گسترش استفاده از رایانامه در اولین حروف اضافه لازم روی صفحه کلید قرار گرفت و امروز برای ارجاع به کاربران و موضوعات پویا از آن استفاده می‌شود.
فارسی‌سازی این نشان به عنوان یک نشان راست به چپ و فارسی و قابل استفاده در نوشتار روزمره میتواند عزت زبانی ما را تقویت کند.
رونمایی از این نشان، واکنش های فراوان و علامت سوالهای زیادی درباره کاربردی بودن آن در حوزه فناوری اطلاعات به دنبال داشته است. 
آذری جهرمی در مراسم امروز در پاسخ به سوال دیگر خبرنگاران درباره کاربردهای این نماد و میزان کاربردی بودن آن، گفت: من در جریان طراحی این نشان نبودم، از آن جایی که در این خصوص مطالعه نکردم و نمی دانم اصلا ایده شان چیست و بیشتر در حد فضای مجازی شنیدم، نمی توانم اظهار نظر جدی در این خصوص داشته باشم اما باید بگویم این نماد قرار است چه مشکلی از ما را حل کند. باید صبر کنم، درخواستشان برای ما ارسال شود و بعد درباره آن اظهارنظر کنیم. 
وزیر ارتباطات با اشاره به شرایط دشوار این روزهای شرکتهای FCP (دارای پروانه ارتباطات ثابت) گفت: شهریور امسال به رگولاتوری فرصتی داده شد که پروانه های این شرکتها بازبینی شود، به صرفه نبودن سرمایه گذاری در بخش خصوصی و زیرساختها موضوعی است که اکنون به یک چالش تبدیل شده است.
وی افزود: شرکتهای FCP معتقد هستند باید سطح تعرفه را بالا ببریم تا آنها درآمد بیشتری داشته باشند، ما از جنبه اقتصاد کلان به موضوع می نگریم و پیش بینی می کنیم با افزایش تعرفه ها، سهم آی سی دی در سبد خانوار رشد کند، از همین رو این درخواست معقول نیست و باید از شیوه های دیگر استفاده کرد. 

** ثمره تله بنیان‌گذار، شکست خوردن شرکتهاست
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: حدود 16 تا 17 شرکت FCP در کشور فعالیت می کنند و هزینه سرمایه‌گذاری اینها مقرون به صرفه نیست، در نتیجه باید به سمت ادغام بروند. واقعیت این است که این شرکتها با خودشان به نتیجه نمی‌رسند و دچار تله بنیان‌گذار هستند؛ کسی که شرکت را ایجاد کرده و برای آن زحمت کشیده است، همچنان تاکید دارد همه کاره شرکت باشد. ثمره تله بنیان‌گذار، شکست خوردن شرکتهاست. 
وی افزود: ما امسال چند جلسه با این شرکتها داشتیم و حتی برایشان ضرایب تشویقی در نظر گرفتیم و تشویقشان کردیم که با ورود و در ترکیب شرکتهای موبایل و ثابت، می توانیم امکاناتی در اختیارشان قرار بدهیم که بتوانند به جلو پیش بروند.
وزیر ارتباطات بیان داشت: در همین خصوص اتفاقاتی در حال رخ دادن بود، برخی به سمت ترکیب شدن و استفاده از بازار بورس رفتند و هنوز هم مذاکرات به شدت در حال انجام است، با صحبتهایی که این شرکتها با سازمان تنظیم مقررات داشتند این طور به ذهن می رسد که اگر این شرکتها به جمع بندی نرسند، باید به دنبال صدور پروانه جدید فعالیت برای شرکت جدید باشیم.
وزیر ارتباطات در خصوص آزادسازی تعرفه‌های ارتباطی در راستای بازبینی پروانه شرکت‌هایFCP گفت: با توجه به رقابت منفی این شرکت‌ها با یکدیگر، به نظر می‌رسد آزادسازی تعرفه آنها را با مشکل بیشتری روبه‌رو کند بنابراین همچنان در دبیرخانه کمیسیون تخصصی این مسائل در دست بررسی است.
او در ادامه به حضور استارتاپ‌های ایرانی در کشورهای همسایه و احتمال موفقیت آنها گفت: فکر می‌کنم استارتاپ‌های که خدمات ارائه می‌دهند خصوصا خدمات محتوایی، در کشورهایی مانند عراق، ارمنستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان و حتی ترکیه شانس خوبی خواهند داشت، آن‌هایی که محتوا تولید می‌کنند مانند VOD با استقبال خوبی روبه‌رو خواهند شد.
یکی از بحث‌های مهم دیگری که توسط خبرنگاران مطرح شد، ماجرای حذف بسته‌های بلندمدت تلفن‌های همراه بود که با دستور وزیر از سوی اپراتورها شب گذشته به حالت اول برگشت، اما با توجه به بحران‌های اقتصادی و تورم آیا این تصمیم، تاثیری روی کسب و کار آن‌ها خواهد گذاشت؟ وزیر ارتباطات در این خصوص گفت: پس از چالش‌های ارزی و شروع رقابت اپراتورها بر سر افزایش قیمت، درست است که تعرفه را داده‌ایم اما باید به سهم هزینه آی سی تی در سبد خانوار نگاه کنیم، مهم‌ترین وظیفه ما توسعه بازار ICT است.
آذری جهرمی تاکید کرد: اگر افزایش قیمت در چارچوب قانونی هم باشد و تعادل را بر هم بزند، نتیجه آن کاهش مصرف و اندازه بازار خواهد شد، زمانی که اپراتورها شروع کردند به حذف یا افزایش تعرفه بسته‌های اینترنت همراه، در نتیجه آن سهم ICT در سبد خانوار شروع به رشد کرد و این شاخصی است که ما روی آن حساسیت داریم، بنابراین در جلسه‌ای با اپراتورها از آنها خواستیم که به جای افزایش تعرفه، هزینه‌هایشان را مدیریت کنند. 
وی ادامه داد: راهکار این بود که اپراتورها ضمن کاهش هزینه‌های تبلیغاتی، اقتصاد اشتراکی را ترویج دهند و از ظرفیت‌هایشان به صورت اشتراکی استفاده کنند، ما توافق کردیم که تغییر قیمتی رخ ندهد تا نتیجه صرفه‌جویی‌های اقتصادی را ببینیم و بعد تصمیم بگیریم.
وزیر ارتباطات اعلام کرد: حذف بسته‌های اینترنتی بلندمدت، خلاف توافق ما بود به همین دلیل دستور برگشت را دادیم، البته اپراتورها می‌توانند به اختیار خودشان بسته‌ها را دست بزنند اما در مقابل، سازمان تنظیم مقررات سکوت نخواهد کرد، اگر ما به سهم هزینه آی.سی.تی در سبد خانوار توجه نکنیم، به حقوق شهروندی احترام نگذاشته‌ایم. 
آذری جهرمی به وضعیت امضاهای طلایی و رانت با وجود راه‌اندازی دولت الکترونیک هم اشاره‌ای داشت و گفت: پیشرفت به لحاظ این که گفتمانی ایجاد شود خوب بوده، اما این که بگویم این دستاورد را داشتیم و چنین چیزهایی حذف شده، نمی‌توانم نظر دقیقی بدهم، حرکت به این سمت رفته و در سال آینده پیشرفت‌های خوبی خواهیم داشت.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری