ورود اعضاء الخميس 20 جوان 2019 | پنج شنبه, 30 خرداد 1398

رمز عدالت در کلام پیشوا؛ مبارزه رهبری با «ژن‌‌ سازی» از دانشگاه آزاد تا دستگاه‌های دولتی

چهار شنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 10:40:53

امام خامنه‌ای در چند سال اخیر در تمام احکام خود مبارزه با فساد و اشرافی‌گری را در اولویت سخنان خود قرار دادند و دیروز هم خط بطلانی بر واژه «ژن‌های خوب» کشیدند.

تصویر
رمز عدالت در کلام پیشوا؛ مبارزه رهبری با «ژن‌‌ سازی» از دانشگاه آزاد تا دستگاه‌های دولتی

به گزارش خبرنگار حوزه امام و رهبری گروه سیاسی خبرگزاری آنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره از سال‌های ابتدایی برعهده گرفتن مسئولیت رهبری امت اسلامی به این نکته تأکید داشتند که اصل حکومت اسلامی بر پایه دوری از اشرافی‌گری و رانت‌سالاری است.

آیت‌الله خامنه‌ای در دیداری درباره فسادهای برخی از نزدیکان مسئولان هشدار دادند و فرمودند: «از جمله مهم‌ترین کارها، مبارزه با فساد است. مبارزه با فساد، یک جنبه اخلاقی محض نیست؛ اداره کشور متوقف به مبارزه با فساد است. بنده دو سه سال پیش که آن نامه را درباره مبارزه با فساد به مسئولان کشور نوشتم، به دنبال یک کار طولانی و یک بررسی و مطالعه وسیع و همه‌جانبه بود. از هر طرف می‌رویم، می‌بینیم اگر با فساد مبارزه نشود، همه کارها لنگ خواهد ماند».

فساد خوره، ایدز و سرطان است

رهبری در تشبیهی که از مقوله فساد و فامیل‌بازی رانتی برخی دارند، فساد مالی را مثل خوره، ایدز و سرطان نام‌گذاری می‌کنند. آیت‌الله خامنه‌ای کلید جمله‌ای طلایی را عنوان کردند و گفتند: با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را تمیز کرد».

تعبیر دستمال کثیف بسیار وسیع است. قبل از انقلاب اسلامی اطرافیان شاه به انواع فسادهای مالی، اخلاقی و غیره مبتلا بودند  و هیچ ترسی هم از این موضوع به دل آنها بروز نمی‌کرد. همان‌طور که اشراف پهلوی درزمینهٔ قاچاق مواد مخدر، غلامرضا پهلوی در زمینه‌های صرف تجاری حضور داشتند.

بعد از انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی (ره) و هدایت‌های قضائی شهید بهشتی با فساد در تمام زمینه‌های آن مبارزه شد و تا دهه ۷۰ به تعبیر دوست و دشمن بزرگ‌ترین دوران مبارزه با فساد و رانت در کشور بود. همان‌طور که معاون مالی دفتر امام در امور املاک تصرفی عنوان کرده بود که حتی دادستان وقت کل کشور بنز شاه را می‌خواست سوار شود، ولی او و به‌تبع آن انقلاب چنین اجازه‌ای به وی را نداد.

آیت‌الله خامنه‌ای از سال‌های اول رهبری‌شان بر این نکته اشاره می‌کردند، حتماً مسئولان از اشرافی‌گری و فساد دوری کنند. ایشان در یکی از دیدارهای خودشان گفته بودند، این درست نیست خودروهای لوکس در وزارتخانه و ادارات وجود داشته باشد.

البته سه دهه بعد تعبیر رهبری در درس خارج از فقه‌شان بسیار شنیدی است. ایشان در تشریح آیه «تَکونُ فِی الرَّجُلِ وَ لا تَکونُ فِی ابنِه» مطلب جالبی را عنوان کردند که یک سالی نقل تمام محافل سیاسی و عمومی شده است.

رهبری در تشریح این آیه گفته بودند: «گاهی یک صفت خوبی در پدر هست، در پسر نیست. اینکه حالا میگویند ژن یا ژن [خوب]! این‌ها خیلی اعتباری ندارد. گاهی اوقات پدر یک صفت خوبی دارد، پسر ندارد؛ عکسش هم هست که پسر یک صفت خوبی دارد که پدر ندارد. این‌ها ایجاب الهی و انعام الهی است».

این جمله کلید تمام مبارزه‌های رهبری علیه فساد، رانت، فامیل‌بازی و ژن‌های خوب برخی از مسئولان است.

این واژه را پسر محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی و کاندیدا پوششی انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ در برنامه‌ای نمایشی اعلام کرده بود و در پاسخ به مجری این مورد را می‌گوید: «بالاخره هر فردی ژن خوب دارد و ما هم داریم!»

درس‌های تاریخی از واژه «ژن خوب» برای کشور، جامعه و دولت می‌توان تصور کرد. این مبارزه علنی رهبری هم به صرف گروه، دسته یا جریانی وابسته نیست و تمام افرادی را شامل می‌شود که حس دستمال کثیف برای مردم بازی می‌کنند.

آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های گذشته با انتصاب‌های خودشان از دانشگاه آزاد اسلامی تا قوه قضائیه بر مقوله عدالت و مبارزه با فساد تأکید جدی دارند. ایشان درباره این موضوع فرمودند: مبارزه با فساد، یک جهاد همه‌جانبه است ما دنبال عدالت نباشیم، نامشروع می‌شویم».

در تمام احکامی که رهبر انقلاب در چند سال اخیر به‌ویژه صادر فرمودند بر اجرای درست عدالت و مبارزه با فساد، ژن‌سازی برخی آقازاده‌ها در تمام دستگاه‌های حکومتی از دانشگاهی تا سازمان‌های فرهنگی و دانشگاهی تأکید داشته‌اند.

اوقات شرعی به وقت ساری