ورود اعضاء الثلاثاء 10 ديسمبر 2019 | سه شنبه, 19 آذر 1398

ساخت دستگاه خالص‌ساز هوا بر مبنای نانوذرات در ایران

چهار شنبه, 16 مرداد 1398 ساعت 09:59:15

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س) موفق به طراحی و ساخت دستگاه خالص‌ساز هوا بر مبنای نانوذرات در آزمایشگاه‌های این دانشگاه شد.

تصویر
ساخت دستگاه خالص‌ساز هوا بر مبنای نانوذرات در ایران

به گزارش روز چهارشنبه  دانشگاه الزهرا(س)،  عزیزالله شفیع‌خانی استاد فیزیک و عضو هیات علمی و پژوهشگر آزمایشگاه کربن دانشکده فیزیک دانشگاه الزهرا (س) پس از سال‌ها پژوهش و تلاش موفق به ساخت دستگاه خالص‌ساز هوا بر مبنای نانوذرات شد.

این در حالی است که بهترین نوع این دستگاه، نمونه آمریکایی آن است اما تنها بر مبنای میکروذرات فعالیت می‌کند و کارکرد دستگاه ایرانی ۲۰ درصد بیشتر از دستگاه آمریکایی برآورد شده است.

 با توجه به تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی روی پژوهشگران و تولیدکنندگان و همچنین افزایش نرخ ارز، تولید نمونه داخلی علاوه بر مزیت کیفی ۲۰ درصدی از حیث اقتصادی نیز مقرون به‌صرفه است و درخواست شرکت‌های مختلف برای تولید آن مؤید کیفیت و به صرفه بودن آن است.

شفیع‌خانی از دانش‌آموختگان نسل اول فیزیک ایران، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و از پژوهشگران سرآمد این رشته در ایران است.

وی پیش از این طراحی و ساخت قوی‌ترین دستگاه لیزر دی‌اکسیدکربن در کشور نیز انجام داده است.

همچنین ساخت و طراحی کاشی و سرامیک‌های ساختمانی خودتمیزشونده، دستاورد دیگر اوست که در سال ۹۷ در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فن‌بازار که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به نمایش درآمد و نظر بسیاری از محققان را به خود جلب کرد.

آثار علمی ملی و بین المللی بسیاری از شفیع‌خانی منتشر شده که نام او را در زمره پژوهشگران جهانی فیزیک قرار داده است. وی سال ۹۷ پژوهشگر منتخب دانشگاه الزهرا (س) شد و بیشترین مقالات مشترک بین‌المللی را منتشر کرد.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری