Banner
ورود اعضاء السبت 23 جانفييه 2021 | شنبه, 04 بهمن 1399

زالی: داروهای مسکن، مرگ بیماران مشکوک به کرونا را افزایش می‌دهد

چهار شنبه, 28 اسفند 1398 ساعت 18:51:56

تهران- ایرنا- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با تاکید به اثر نامطلوب داروهای ضدالتهابی بر سیستم ایمنی بدن، نسبت به مصرف مسکن‌هایی مانند بروفن و ژلوفن برای کاهش علائمی همچون سردرد و بدن درد در افراد مشکوک به کرونا هشدار داد.

تصویر
زالی: داروهای مسکن، مرگ بیماران مشکوک به کرونا را افزایش می‌دهد

به گزارش روز سه شنبه  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی درباره مصرف دارو برای پیشگیری از ابتلا به کرونا افزود: افرادی که علائم خفیف کویید ۱۹ را دارند و یا دچار بدن درد، سر درد و تب هستند، ممکن است از مسکن‌های معمول مثل بروفن و ژلوفن استفاده کنند. متاسفانه ثابت شده که تمام داروهای ضدالتهابی اثر نامطلوبی بر روی وضعیت ایمنی بدن دارند.

وی گفت: مطالعات در ایتالیا نشان داده که افراد مبتلا به کرونایی که بدحال شده‌اند، از مسکن‌ها استفاده کرده بودند؛ بنابر این داروهای ضدالتهابی مانند بروفن برای افرادی که مشکوک به کرونا هستند مجاز نیست و مصرف آن ها عوارض بیماری را تشدید می‌کند.

استامینافون؛ تنها داروی مجاز برای کاهش تب و درد بیماران مشکوک به کرونا

زالی تاکید کرد: تنها داروی مجاز برای افرادی که تب و یا درد عضلانی دارند، استامینافون ساده است.

وی با بیان اینکه مصرف کورتن می تواند مرگ و میر افراد مبتلا به کویید ۱۹ را به شدت بالا ببرد، گفت: مصرف هرگونه کورتن و اصطلاحا داروی استروییدی برای این بیماری قدغن است.

بدون مشورت پزشک مصرف کورتن را قطع نکنید

زالی افزود: البته این مسئله یک استثنا دارد؛ برخی افراد مانند بیماران مفصلی و بیماران مبتلا به آسم در طول زندگی خود نیازمند مصرف کورتن هستند؛ این افراد نباید بدون مشورت با پزشک داروی خود را قطع کنند.

وی با بیان اینکه کورتن به صورت ناگهانی سیستم ایمنی بدن را دچار ضعف می‌کند، یادآور شد: مصرف کورتن در موارد غیرضروری و بدون تجویز پزشک می‌تواند عوارض بیماری کویید ۱۹ را تشدید کند.

به اثر تغییرات فصلی برای از بین رفتن کرونا دل نبندید

زالی درباره اثر تغییرات فصلی بر روی ویروس کویید ۱۹ توضیح داد: تغییرات فصلی ممکن است به ضعیف شدن این ویروس کمک کند. گرما می‌تواند این ویروس را در محیط تا حدی دچار اختلال کند. از طرفی اشعه ماورای بنفش خورشید نیز قابلیت از بین بردن ویروس کرونا را دارد، اما هنوز نمی‌توان این مسئله را تایید کرد.

وی با بیان اینکه ویروس‌هایی مانند آنفلوانزا با پایان فصل زمستان کمرنگ می‌شوند، افزود: مطالعات در مورد کویید ۱۹ هنوز این مسئله را تایید نکرده است که آیا واقعا تغییر شرایط اقلیمی به طور قطعی می‌تواند این ویروس را از بین ببرد یا خیر.

زالی ادامه داد: مطالعاتی که در روزهای اخیر توسط دانشگاه آکسفورد انجام شد، نشان داد که تضمینی وجود ندارد شرایط جدید اقلیمی بتواند مانند سایر ویروس‌ها بر روی کویید ۱۹ اثر داشته باشد.

وی یادآورشد: اما یکی از نکات مهم این است که چون در فصل سرما افراد در محیط های متراکم تری زندگی می‌کنند، با آغاز فصل گرما و فاصله بیشتر از یکدیگر، سرایت بیماری کمتر می‌شود، اما در حال حاضر نمی‌توان اعلام کرد که چه زمانی ویروس در عرصه جهانی از بین خواهد رفت.

زالی اظهار امیدواری کرد که با تغییرات فصلی و گرم شدن هوا و میزان تابش اشعه خورشید این ویروس در محیط کمتر باقی بماند.

وی یادآور شد: ممکن است یک ویروس ضعیف نیز کماکان امکان سرایت داشته باشد و افرادی را که استعداد بیشتری برای ابتلا دارند، بیمار کند.

مداخله؛ رمز موفقیت چین در مهار ویروس

زالی با اشاره به اینکه در چین نیز حدود ۹۰ روز طول کشید تا  به رغم همه مراقبت‌ها این اپیدمی از بین برود، گفت: در چین نیز این ویروس به طور طبیعی حذف نشد، بلکه با انجام مداخلات حذف شد.

زالی با بیان اینکه انتشار خبرهایی مبنی بر پایان یافتن ویروس با آغاز فصل گرما می‌تواند آثار خطرناکی بر سلامت جامعه داشته باشد، گفت: این گونه باورها باعث ایجاد احساس امنیت کاذب می‌شود و با توجه به نوپدید بودن این ویروس هنوز مطالعات کافی بر روی آن انجام نشده است. رفتار ویروس را در فصل بهار نمی‌توان پیش بینی کرد.

آیا کرونای شایع در ایران با چین متفاوت است؟

زالی درباره شباهت و تفاوت ویروس کویید ۱۹ شایع در کشور با چین تصریح کرد: هنوز مطالعات نشان نداده که ویروسی که در کشور ما وجود دارد دچار جهش ژنتیکی شده باشد. طبق آخرین مطالعات، سویه این ویروس در کشور ایران، کره جنوبی، ایتالیا و کشورهای مجاور چین از نظر ژنتیکی مشابهت قابل توجهی با ویروس چین دارد.

وی یادآور شد: کیت های تشخیصی که در کشور مورد استفاده قرار می گیرد بر اساس ساختار ژنتیکی ویروس در چین است و نمی توان به صورت قطعی در این باره نظر داد، البته ویروس ها موجودات زنده ای هستند که می توانند در محیط دچار جهش شوند، اما شواهد علمی مبنی بر جهش این ویروس در کشور ما وجود ندارد.

زالی با اشاره به سردرگمی در اروپا درباره ساختار این ویروس گفت: در اروپا نیز این موضوع مطرح است که ممکن است ویروس کویید ۱۹ در ایتالیا نسبت به فرانسه وحشی‌تر است، اما این فرضیه‌ها احتیاج به مطالعات علمی دارد.

وی با بیان اینکه وجود دو سویه اس و ال برای این ویروس نیز در حد فرضیه است و هنوز به اثبات نرسیده است، تاکید کرد: مهمترین عاملی که در ویروس می‌تواند تغییر ایجاد کند،  ایمنی افراد و ساختار ژنتیکی انسان‌هاست، برای مثال فرضیاتی وجود دارد مبنی بر اینکه ساختار ژنتیکی مردم ایتالیا با کشور ایران مشابهت دارد، اما همه اینها در حد فرضیه است و نمی‌توان در مورد آن نظر قطعی داد.

مراجعه به بیمارستان‌ها در تهران صعودی است

زالی درباره وضعیت ابتلای افراد جدید به این ویروس در کشور، گفت: در بروز موارد جدید مباحثی مانند ارجاع فرد به بیمارستان‌ها مطرح است، یعنی موارد ابتلای جدید که در وزارت بهداشت مطرح می‌شود موارد مثبتی هستند که از بلاتکلیفی درآمده‌اند و بررسی‌های نشان می‌دهد که در روزهای اخیر هنوز در تهران سیر کاهنده وجود ندارد و میزان مراجعات کماکان تصاعدی است.

وی درباره احتمال سرایت ویروس از طریق ماهی توضیح داد: طبق نظر کارشناسانه دامپزشکان، ویروس کویید ۱۹ بین انسان و حیوانات مشترک است و اساسا خاستگاه طبیعی این ویروس در خفاش‌ها بوده و توسط یک حیوان واسط به انسان منتقل شده است.

زالی با بیان اینکه هنوز به صورت قطعی نمی توان گفت این ویروس در چین چگونه از خفاش به انسان منتقل شد، ادامه داد: هنوز راجع به گونه‌های میانی تردید وجود دارد و از این نظر هرگونه موجود زنده‌ای به صورت بالقوه در این ویروس می‌تواند تغییراتی ایجاد کند.

وی افزود: به غیر از بحث کویید ۱۹، سالهاست که بحث انتقال برخی از بیماری‌ها توسط ماهی قرمز به انسان مطرح است و این ماهی برای انسان حیوان ایمنی نیست.

زالی یادآور شد: علاوه بر این مسئله، با توجه به اینکه تعداد زیادی از این ماهی‌ها برای فروش در یک محفظه کوچک نگهداری می‌شوند و دست فروشنده برای توزیع آن به مشتریان با آب داخل محفظه تماس پیدا می‌کند نحوه توزیع و فروش محیط مناسبی را برای انتقال کویید ۱۹ فراهم می‌کند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز دوشنبه اعلام کرد: تاکنون ۱۴ هزار و ۹۹۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده، ۸۵۳ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۴ هزار و ۹۹۶ نفر نیز بهبود یافته‌اند، در استان تهران تاکنون ۳هزار و ۷۷۴ نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند.

ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد که تاکنون به حدود ۱۶۰ کشور سرایت کرده است.

اوقات شرعی به وقت ساری
حدیث روز
حدیث-روز.png
اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته