ورود اعضاء الثلاثاء 10 ديسمبر 2019 | سه شنبه, 19 آذر 1398

جایزه پیامبر اعظم(ص) نماد توانایی علمی ایران و جهان اسلام است

چهار شنبه, 16 مرداد 1398 ساعت 15:09:50

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جایزه پیامبر اعظم(ص) نماد توانایی علمی ایران و جهان اسلام است و بر تنوع بین‌المللی جایزه تأکید بیشتری شود.

تصویر
جایزه پیامبر اعظم(ص) نماد توانایی علمی ایران و جهان اسلام است

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه کمیته سیاست‌گذاری جایزه بین‌المللی علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) به ریاست حجت‌الاسلام سیدسعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

حجت‌الاسلام سیدسعیدرضا عاملی در این جلسه اظهار کرد: ان‌شاءالله این جایزه که به نام مبارک پیامبر اعظم(ص) متبرک است منشأ خیر باشد.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی با همه توان از این جایزه حمایت می‌کند و اگر نیازی به اصلاح اساسنامه باشد حتماً انجام می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: طی ۲۰ سال اخیر سطح علم و فناوری خیلی تغییر کرده و پیچیده شده است.

عاملی با اشاره به دشواری کار علمی گفت: این پیشرفت‌های علمی، داوری و اهدای جایزه در حوزه علم را دشوار کرده است. دایره علم و فناوری تنوع و تکثر خیر کننده پیدا کرده است؛ جایزه مصطفی(ص) باید به فناوری‌های جدید و نوآوری‌های این حوزه را هم شامل شود

وی با اشاره به فضای مجازی و پیشرفت‌های آن افزود: باید دایره علم و فناوری گسترده شده و فضای مجازی را هم شامل شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: جایزه علمی هم به گیرنده و هم به دهنده جایزه اعتبار می‌بخشد.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به نظرات ارائه شده در مورد جایزه پیامبر اعظم(ص) گفت: این نظرات مایه خرسندی است و نشان می‌دهد این جایزه قابلیت دارد تا به یک نهاد معتبر بین‌المللی تبدیل شود.

وی افزود: باید در مورد جایزه بین‌المللی پیامبر اعظم(ص) بیشتر تبلیغ شود تا همه جهان این جایزه را بشناسند.

عاملی ادامه داد: برخوردها با دانشمندان ایرانی و غیر ایرانی باید یکسان باشد و نباید به دلیل آنکه جایزه پیامبر اعظم(ص) بین‌المللی است، دانشمند ایرانی مورد بی‌توجهی قرار گیرد. بدیهی است فرآیند داوری مبنا و پایه غیرقابل مخدوش همه قضاوت‌هاست و در این جهت همه استانداردها علمی جوایز بزرگ باید رعایت شود و بر تنوع بین‌المللی جایزه تأکید شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مگر می‌شود ایران بزرگ و توانمند در جهان اسلام نماینده‌ای برای دریافت جوایز علمی نداشته باشد.

وی افزود: معیارها، شاخص‌ها و ضوابط باید همیشه رعایت شود و تحت هیچ شرایطی مخدوش نشود.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: جایزه بین‌المللی پیامبر اعظم(ص) نماد و پرچم بزرگ توانایی علمی ایران و جهان اسلام است.

عاملی با اشاره به ترکیب هیئت‌داوران این جایزه گفت: باید حداکثر درصد داوران غیر ایرانی باشند تا بعد بین‌المللی جایزه مخدوش نشود.

وی افزود: جایزه پیامبر اعظم(ص) تلاش دارد علم را در جهان پیشرفت دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: گزارش دانشگاه‌های غربی از وضعیت علم و فناوری در ایران هرچند ابعاد مغرضانه داشت اما نشان داد که پیشرفت علمی و فناوری کشور یک واقعیت است و بر سهم ۲,۷ درصد تولید علم ایران در جهان تأکید کرد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: ما هر کمکی که بتوانیم به این جایزه انجام می‌دهیم و از شما هم درخواست می‌کنم شورا را یاری کنید.

وی با اشاره به تصویب بیش از دو هزار مصوبه در شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: از این تعداد حدود ۸۵ سند راهبردی است و از این ۸۵ سند، سه سند نقشه جامع علمی، نقشه مهندسی فرهنگی و سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش اسناد بنیادین هستند.

عاملی ادامه داد: شما باید با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) ما را در به‌روزرسانی این ابعاد کمک کنید.

گفتنی است، در این جلسه گزارشی از روند شکل‌گیری، اقدامات انجام شده و برنامه‌های پیش روی برای برگزاری هرچه بهتر این جایزه توسط صفاری‌نیا ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به این موضوع که این جایزه بر اساس داوری چهار کمیته علمی هفت نفره اعطاء می‌شود این موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفت که در ساختار اجرایی این جایزه تلاش شده است تا نمایندگان همه کشورهای اسلامی حضور داشته باشند.

در بخش دیگری از این گزارش و در تشریح معیارها و ضوابط اعطای جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) هم مواردی مانند نو بودن، تابعیت یکی از کشورهای اسلامی، نقش دستاورد علمی در حل مشکلات جوامع اسلامی و... مورد اشاره قرار گرفت.

در ادامه این گزارش با اشاره به دریافت بیش از ۱۰۰۰ طرح در موضوعات مختلف به‌عنوان نامزد دریافت جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم (ص) برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی در حاشیه مراسم اهدای جایزه با موضوعات متنوع علمی هم مورد اشاره قرار گرفت.

در بخش مربوط به نحوه تأمین مالی این جایزه نیز بر این نکته تأکید شد که منابع مالی جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) از منابع دولتی تأمین نمی‌شود و این منابع کلاً توسط نهادهای غیردولتی علاقه‌مند به علم و فناوری این جایزه تأمین می‌شود.

ظهور: جایزه پیامبر اعظم(ص) می‌تواند به اعتباری معادل نوبل برسد

پس از ارائه این گزارش، ظهور از اعضای کمیته داوری جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) طی سخنانی گفت: در اهدای این جایزه سعی شده تا محدودیت‌ها به حداقل برسد.

وی افزود: معیار و شاخص اصلی افراد برگزیده ارتباط علمی آنان با کشورهای اسلامی است.

عضو کمیته داوری جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) ادامه داد: برای جا افتادن و کسب اعتبار بیشتر جایزه باید چند دوره از آن برگزار شود.

ظهور گفت: با توجه به نظرات ارائه شده در مورد این جایزه، جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم(ص) می‌تواند به اعتباری معادل جایزه نوبل برسد.

وی افزود: یکی از شاخص‌های اصلی دیگر اعطای جایزه مسئله محور و تلاش برای حل مشکلات جامعه جهانی است.

سهراب پور: تلاش شده است تا این جایزه اتحاد اسلامی را تقویت کند

سعید سهراب پور از اعضای کمیته سیاست‌گذاری جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) نیز طی سخنانی گفت: تلاش شده است تا این جایزه اتحاد اسلامی را تقویت کند.

بیت‌الله‌زاده: بی‌توجهی جوایز علمی بین‌المللی مانند نوبل به مسلمین

بیت‌الله‌زاده رئیس کمیته نانو فناوری جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) نیز طی سخنانی گفت: در جوایز علمی بین‌المللی مانند جایزه نوبل به‌وضوح مسلمین مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند.

وی افزود: برای حفظ اعتبار جایزه پیامبر اعظم(ص) تحت هیچ شرایطی نباید ضوابط نادیده قرار گیرد.

بیت‌الله‌زاده ادامه داد: خوشبختانه افراد انتخاب شده در این چهار دوره از نظر تقید به اسلام در حد قابل قبولی بوده‌اند.

دیناروند: جایزه پیامبر اعظم(ص) از عوامل حفظ مرجعیت علمی ایران است

دیناروند رئیس کمیته زیست‌فناوری جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) هم طی سخنانی گفت: بدون تردید پیشرفت‌های علمی و فناوری کشور یکی از نقاط افتخار ماست.

وی افزود: با توجه به وسعت و جمعیت کشورمان، سهم ایران در تولید علم در جهان قابل‌توجه است.

دیناروند ادامه داد: جایزه پیامبر اعظم(ص) یکی از عوامل مهم ایجاد و حفظ مرجعیت علمی ایران است.

رئیس کمیته زیست‌فناوری جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) گفت: متأسفانه آن اندازه که دانشمندان مسلمان با دانشمندان غربی کار می‌کنند، نسبت به همکاری با یکدیگر تمایل ندارند.

وی افزود: تحت هیچ شرایطی نباید ضوابط و معیارها مخدوش شود.

طبیعی: شورای عالی انقلاب فرهنگی، حمایت و نظارت خود را ادامه دهد

طبیعی از داوران جایزه نیز طی سخنانی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان نهاد ایجادکننده جایزه بین‌المللی علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) حتماً باید حمایت و نظارت خود در این زمینه را ادامه دهد.

وی افزود: هر چه بیشتر فضای رقابت علمی ایجاد شود پیشرفت علمی هم شتاب خواهد گرفت.

صفاری‌نیا: جایزه پیامبر اعظم(ص) در جمع چند جوایز علمی معتبر جهان قرار خواهد گرفت

در ادامه جلسه، صفاری‌نیا نیز گفت: بر اساس نظر یکی از مورخین جوایز علمی بین‌المللی، جایزه پیامبر اعظم(ص) در ۱۰ سال آینده در جمع چند جوایز علمی معتبر جهانی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: همان‌گونه که ورزش قهرمانی لازم است باید برای قهرمانان و مدال‌آوران علمی هم حمایت‌های ویژه در نظر گرفته شود.

اوقات شرعی به وقت ساری