ورود اعضاء الثلاثاء 25 جوان 2019 | سه شنبه, 04 تیر 1398

تماس با طبیعت از بروز بیماری کولیت پیشگیری می کند

یک شنبه, 25 فروردین 1398 ساعت 11:31:21

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تماس با طبیعت از بیماری کولیت یا زخم روده پیشگیری می کند؛ اگر انسان‌ها در سال‌های اولیه رشد خود با میکروب ها و آنتی ژن های مختلف طبیعت در تماس باشند، سیستم ایمنی آنها در بزرگسالی مقاوم تر می‌شود.

تصویر
تماس با طبیعت از بروز بیماری کولیت پیشگیری می کند

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی تهران، محمد جعفر فرهوش روز شنبه افزود: اگر فرد در محیطی بسیار استریل و تمیز بزرگ شود، بیشتر دچار بیماری کولیت یا زخم روده می شود.
وی اظهار داشت: کولیت اولسروز در جوامعی که از نظر بهداشتی بالاتر هستند، بیشتر مشاهده می شود؛ بنابراین تماس با میکروب‌ها و طبیعت در پیشگیری از بسیاری بیماری ها نقش مهمی دارد.
فرهوش ادامه داد: کولیت اولسروز یا زخم روده، بیماری است که روده بزرگ را درگیر می‌کند و علائم آن عبارتند از خونریزی، زخم، دل درد و دفع بلغم همچنین با شدت این بیماری وزن افراد کاهش پیدا کرده و ممکن است همراه با تب باشد.
این فوق تخصص گوارش با اشاره به اینکه در جوامعی که بهداشت پایین‌تر است، زخم روده کمتر مشاهده می شود، ادامه داد: در دهه های اخیر بهبود بهداشت و سالم شدن آب آشامیدنی و مصرف مواد غذایی همچون انواع کنسرو همچنین وجود استرس سبب شده تا سیستم ایمنی بدن علیه مخاط روده تحریک شده و شروع به آسیب و از بین بردن این مخاط کند.
فرهوش اضافه کرد: در خانواده‌هایی که یکی از افراد آن به این بیماری مبتلا می‌شوند 20 درصد احتمال دارد که سایر افراد هم درگیر زخم روده شوند؛ بنابراین ژنتیک در بروز این بیماری نیز نقش دارد.
به گفته وی، درمان‌های دارویی کولیت اولسروز در ابتدا شامل خوراکی، تزریقی یا حتی استفاده از شیاف است اما اگر این راهکارها جواب نداد، استفاده از دارویی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند توسط پزشک تجویز می‌شود و در نهایت درصد کمی از بیماران نیازمند جراحی هستند.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
پربازدید های امروز