ورود اعضاء الإثنين 16 ديسمبر 2019 | دو شنبه, 25 آذر 1398

برگزیدگان نشان هدهد سفید تعیین شدند

چهار شنبه, 19 تیر 1398 ساعت 13:10:58

داوری نخستین دوره «نشان هدهد سفید» با مشارکت فعال حدود ۸۵۰ کودک و نوجوان و پس از ۴ ماه بررسی، از میان ۱۲۰ کتاب نهایی به پایان رسید.

تصویر
برگزیدگان نشان هدهد سفید تعیین شدند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، داوری نخستین دوره نشان هدهد سفید پس از دریافت کاربرگ‌های داوری از سوی کتابداران، با مشارکت فعال حدود ۸۵۰ کودک و نوجوان و پس از ۴ ماه بررسی، از میان ۱۲۰ کتاب نهایی در شش موضوع به پایان رسید. داوران از میان هفت هزار عضو فعال کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی با شاخص‌هایی چون شرکت در مسابقه، عضویت، تعداد کتاب‌های به امانت گرفته شده، میزان مشارکت در فعالیت‌های ترویجی و فرهنگی، توانایی نقد، ارائه نظر انتخاب شدند و پس از مشخص شدن حوزه جغرافیایی و کتابخانه، حدود ۸۵۰ داور کودک و نوجوان، مرحله نهایی داوری را در کتابخانه های سراسر کشور انجام دادند.

در این روند ۱۲۰ کتاب نهایی در شش موضوع داستان کودک، غیرداستان کودک، شعر کودک، غیرداستان نوجوان و شعر نوجوان بررسی و انتخاب شد و داوران پس از چهار ماه خواندن کتاب‌ها، بر اساس شیوه‌نامه مشخص شده به آثار رأی و امتیاز دادند. در پایان کاربرگ‌ها توسط دبیرخانه گردآوری و نظرها، آرا و امتیازهای داوران بر کتاب‌ها، جمع‌بندی و پردازش شد و در هر موضوع ۱۰ الی ۱۵ کتاب به مرحله نهایی رسیدند.

روند داوری نخستین دوره نشان هدهد سفید زیر نظر شورای نظارت مرکب از افسانه شعبان‌نژاد و حمیدرضا شاه‌آبادی، حسین فتاحی، فریدون عموزاده خلیلی (دبیر مدال هدهد)، هادی آشتیانی (مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور) انجام شد و فهرست کتاب‌های برگزیده نشان هدهد سفید با عنوان «فهرست هدهد سفید» به همراه کتاب‌هایی که از سوی مخاطبان به مرحله نهایی راه یافته‌اند؛ تحت عنوان «فهرست پیشنهادی»، به زودی طی مراسمی معرفی خواهند شد.

کتاب‌هایی که نشان هدهد سفید دریافت کرده‌اند مجاز خواهند بود این نشان را که نشانه انتخاب کتاب از سوی مخاطبان کودک و نوجوان عضو کتابخانه‌های عمومی است، پشت کتاب‌ها درج کنند. همچنین این کتاب‌ها از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به شکلی ویژه معرفی و در فهرست کتاب‌های ترویجی این نهاد قرار خواهند گرفت. به نویسندگان کتاب‌های برگزیده مخاطبان نیز نشان «هدهد سفید» به همراه جوایز دیگری اهدا خواهد شد.

نهاد کتابخانه های عمومی کشور امیدوار است برگزاری مستمر جشنواره نشان هدهد سفید که بها دادن به آرا و علایق مخاطبان کودک و نوجوان را هدف قرار داده است، تداوم یابد و در سال‌های آینده با اضافه شدن امکان و سازوکار رأی داوری مخاطبان از طریق فضای مجازی، تعداد بیشتری از کودکان و نوجوانان را در داوری کتاب‌ها مشارکت دهد.

نشان هدهد سفید با هدف تقویت جریان تألیف و حمایت از آثار ایرانی به ویژه کودکان و نوجوانان و تشویق پدیدآورندگان و مؤلفان و همچنین معرفی کتاب‌های تألیفی برگزیده در کتابخانه‌های عمومی کشور، برگزار می‌شود.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری