ورود اعضاء الخميس 20 جوان 2019 | پنج شنبه, 30 خرداد 1398

آمارهای اعلام‌شده از پیشرفت‌های پژوهشی ایران، واقعی است

چهار شنبه, 22 اسفند 1397 ساعت 12:00:49

رشت- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در بخش پژوهش، حرکت‌های خوبی انجام شده و آمارهای ما در این حوزه، آماری واقعی در رقابت با کشورهای دیگر است.

تصویر
آمارهای اعلام‌شده از پیشرفت‌های پژوهشی ایران، واقعی است

به گزارش خبرنگار ایرنا، منصور غلامی روز سه‌شنبه در کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری استان گیلان در رشت با بیان این مطلب افزود: اهداف و برنامه ها نیز محقق شده و در این حوزه جلو هستیم؛ البته نقدی در این رابطه وجود دارد که به حق است و آن اینکه تحقیقات ما برای رفع مشکلات و مسائل جامعه نیست و دستاورد و حضور کمتری در این بخش داشته ایم.

**ساماندهی آموزش عالی کشور سال 98اجرا می شود
وی ادامه داد: نقشه اجرایی طرح ساماندهی آموزش عالی کشور آماده شده و این طرح از سال آینده اجرا می شود.
وزیر علوم با بیان اینکه طرح ساماندهی آموزش عالی را به صورت استانی اجرایی می کنیم، گفت: با اجرای این طرح عملا کارآیی آموزش عالی را بالا می بریم و آسیب هایی را که دامنگیر آن شده است، کمتر می کنیم.
غلامی با اشاره به پیشرفت های علمی کشور اظهار داشت: ما با همه مسائل، مشکلات و محدودیت هایی که پیش پای انقلاب بوده؛ اکنون در زمینه های مختلف علمی، حرف برای گفتن داریم و توانسته ایم با همه مشقت ها در بخش های مختلف در حوزه علوم دنیا بین کشورهای پرتلاش، پرامکان، با ظرفیت های مالی بالا و زیرساخت های خیلی خوب و قوی تر از ما، پیش برویم. 
وی خاطرنشان کرد: شرایط اکنون طوری است که ظاهرا هر کس بخش خالی لیوان را می بیند، احساس راحتی می کند؛ اما حق ایجاب می کند که نیمه پر لیوان را نیز ببینیم.
غلامی در ادامه سخنانش با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در آغاز گام دوم انقلاب در سرفصل های مختلف از جمله سرفصل علم و پژوهش تصریح کرد: رهبری نیز در این پیام بیان کرده اند که دستاوردهای خوبی داشته ایم و حوزه علمی و فناوری را حوزه مهمی دانسته و محوریت جوان در حوزه علوم و تحقیقات را مورد توجه قرار داده اند که بایستی به این مهم اهتمام داشته باشیم.
به گفته غلامی، بایستی توجه به جوانان و مسائلی از جمله موضوع توسعه و ارتقاء علمی، پژوهشی و اخلاق را که بسیار مهم هستند پیش از پیش مورد اهتمام قرار دهیم، ضمن آنکه محوریت جوان در حوزه علوم و تحقیقات موضوع مهمی است که باید مورد توجه باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: طبیعی است که هر میزان درخواست ورود در بخش های غیردانشگاهی به سمت استفاده از توانمندی های علمی و تحقیقاتی و ظرفیت ما بیشتر شود، قطعا استقبال از سوی دانشگاه ها نیز افزایش می یابد.
وی ادامه داد: به هر دلیل صنعت ما هنور احساس نیاز نکرده و محدودیت هایی در این زمینه احساس می شود که بایستی برطرف شود و تلاش دانشگاه ها و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این زمینه در حال افزایش است .
غلامی با تاکید بر اینکه هم دانشگاه ها و هم بخش های غیردانشگاهی برای ایجاد نزدیکی و همکاری بایستی تلاش کنند، اضافه کرد: در آینده نزدیک برای اینکه در بخش اقتصادی روی پای خود بایستیم؛ بایستی توان تامین نیازمندهای ها را با دستان متخصصانمان داشته باشیم و پایه و بنیان فعالیت های اقتصادی را چنان محکم کنیم که در جریان تلاطم اقتصادی دنیا، آسیب نبینیم.
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تعریف جایگاه ملی در حوزه علوم و تحقیقات و اینکه این جایگاه تاکنون در بخش هایی خوب پیش رفته و در بخش هایی دیگر بایستی توجه بیشتری به آن شود، گفت: یکی از این جایگاه ها که نیاز به توجه بیشتر دارد، دانشگاه نسل سوم و کارآفرین است.
غلامی تأکید کرد: دانشگاه ها بایستی در بحث دادن اعتماد به نفس به دانشجویان و تغییر دیدگاه و رویکردهای آنان به تحصیلات دانشگاهی و اینکه نگاه دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی به پشت میز نشینی نباشد و به سمت کسب و کار باشد؛ بکوشند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه سخنانش با بیان این که در بحث آمایش آموزش عالی تلاشمان هم افزایی است، خاطر نشان کرد: نگاه ما این است که مراکز متعدد را به هم پیوند دهیم، هم افزایی داشته باشند و از پراکندگی جلوگیری شود.
غلامی توسعه تعاملات بین المللی از جمله بازکردن درب دانشگاه ها به سمت پذیرش دانشجویان خارجی را از اهداف جدی آموزش عالی عنوان و تصریح کرد: دانشگاه ها بایستی کار بین المللی را نیز مورد توجه قرار دهند.
وی در خاتمه سخنانش به وجود مشکلاتی در حوزه زیست محیطی استان های شمالی و تهدیدات این بخش اشاره کرد و خواستار چاره جویی برای این معضلات شد.
افتتاح دو پروژه در دانشگاه گیلان، اتصال دانشگاه گیلان به شبکه علمی کشور، بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه، آغاز طرح کاشت 10 هزار نهال در این دانشگاه از جمله برنامه های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان گیلان بود.
استان گیلان، 105 هزار دانشجو دارد.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری