ورود اعضاء الجمعة 21 جوان 2019 | جمعه, 31 خرداد 1398

کیفی سازی مراکز آموزش عالی و پژوهشی اولویت وزارت علوم است

دو شنبه, 26 فروردین 1398 ساعت 14:50:09

وزیر علوم در نشست "هم اندیشی با استادان و صاحب نظران برجسته دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور" گفت: محور اصلی و برنامه مهم و اولیه ما این است که کیفی سازی مراکز آموزش عالی و پژوهشی را با برنامه کارشناسی پیش ببریم.

تصویر
کیفی سازی مراکز آموزش عالی و پژوهشی اولویت وزارت علوم است

به گزارش‌خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، منصور غلامی در جمع بندی نظرات نشست "هم اندیشی با استادان و صاحب نظران برجسته دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور" گفت: صحبت هایی که پیش تر به آن اشاره شد حاکی از دغدغه های آموزش عالی کشور است، بخش قابل توجه این بحث ها نگاهی نقادانه داشتند. همیشه برای تغییر و اصلاح زمینه های لازم فراهم است. در چنین شرایطی می توان از نظرات کارشناسی استفاده و آن را برای بهبود سیستم به کار گرفت.

وی ادامه داد: حمایت از پارک های علم و فناوری، حرکت به سمت نسل های سه و چهار‌ مورد توجه است. محور اصلی و برنامه مهم و اولیه ما این است که کیفی سازی مراکز آموزش عالی و پژوهشی را با برنامه کارشناسی پیش ببریم. به عنوان مثال از مرکز کوچک نمی توان انتظار برون داد گسترده و قوی داشت. طرح ساماندهی در سال گذشته نهایی شد، برنامه هایی نیز برای آموزش عالی نیز تدوین شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به عدم انحلال مراکز و موسسات کوچک گفت: در این زمینه یک شبکه به صورت استانی ایجاد خواهد شد که هر مرکز یا دانشگاه در کنار یکدیگر به عنوان مراکز و دانشگاه همکار با یکدیگر کار خواهند کرد.

وی اضافه کرد: پس از طی‌ مراحل قانونی، این برنامه اجرا خواهد شد. بخشی از دغدغه اساتید که ناشی از ضعف های ساختاری و امکانات بود، با این اقدام رفع خواهد شد.

غلامی بیان کرد: دانشگاه ها و همکاران با ابلاغ های مستقیم و نظارت لازم، در حال تدبیر و جلوگیری از تقلب علمی هستند. ما قدرت ضابطه قضایی نداریم، اما گزارشاتی به ما ابلاغ می شود، اما در درجه اول اساتید و در درجه دوم دانشجویان باید خودشان بر این امر نظارت داشته باشند.

وی‌افزود: اگر مشاهده شود دانشجویی بر اساس مسیر تقلب به امتیازی رسیده باشد، این امر می تواند منجر به لغو و ابطال مدرک‌ تحصیلی وی شود.

وزیر علوم اظهار کرد: باید همگی کمک کنیم بحث فرهنگ سازی‌علمی در کشور نهادینه شود. ما در سال های گذشته تلاش کردیم ارتباط صنعت و جامعه و دانشگاه اثرگذار تر شود.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه سیل اخیر گفت: در جریان اخیر سیل، چندین گروه علمی به جز دانشگاه های حاضر، در منطقه وارد کار شده اند. گروه های ما مشغول گزارش های میدانی در مناطق مختلف هستند.

غلامی تصریح کرد: امیدواریم فعالیت های علمی دانشگاه های ما در بخش های مختلف به جامعه عرضه شود، درخواست دارم هر کسی بنا بر تخصص خود در‌ این حوزه ورود پیدا کند.
وی افزود: ما در تداوم هم اندیشی ها تلاش می کنیم مباحث را به صورت موضوعی به همکاران پیشنهاد دهیم و با یک مطالعه بیشتر بتوانیم بخشی از نظرات و دیدگاه های آن ها را دریافت کنیم. امیدواریم در کنار همه همکاران بتوانیم در محاسبات دقیق فرایندها اصلاح کنیم.
وزیر علوم تاکید کرد: آنچه در دنیا معمول است، دانشگاه ها دستخوش تغییرات مدیریتی نمی شوند. ما باید از انجام روش های هزینه زا بپرهیزیم. ضرورت ندارد تمامی امکانات دانشگاه در یک چهار دیواری‌ قرار بگیرند.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
پربازدید های امروز