Banner
ورود اعضاء الثلاثاء 7 جوييه 2020 | سه شنبه, 17 تیر 1399

نگارش علمی پایان‌نامه ۴۸/ اهمیت مقالات علمی-پژوهشی بیشتر است یا ISI/ چطور یک مجله ISI برای چاپ مقاله پیدا کنیم؟

چهار شنبه, 07 خرداد 1399 ساعت 11:49:43

انتخاب مجله ISI برای چاپ مقاله فرایندی است که دانشجویان و اساتید باید در انتخاب آن دقت کنند.

تصویر
نگارش علمی پایان‌نامه ۴۸/ اهمیت مقالات علمی-پژوهشی بیشتر است یا ISI/ چطور یک مجله ISI برای چاپ مقاله پیدا کنیم؟

به گزارش خبرنگار حوزه پایان‌نامه گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، نگارش پایان‌نامه ازجمله موارد تخصصی است که اغلب دانشجویان در نحوه نگارش علمی آن با مشکلاتی روبرو هستند، از انتخاب عنوان گرفته تا نگارش بخش‌های مختلف پایان‌نامه و اصلاحات تخصصی مربوط به آن، ازاین‌رو خبرگزاری آنا بر آن است تا با ارائه سلسله مباحثی در رابطه با نحوه نگارش پایان‌نامه و نکاتی که در این خصوص دانشجویان باید بدانند، چراغ راهی برای علاقه‌مندان به نگارش دقیق و تخصصی پایان‌نامه‌ها باشد.

پس از خواندن این گزارش دانشجویان و علم‌دوستان با «نحوه انتخاب مجله ISI برای چاپ مقاله» آشنا خواهند شد.

 

انتخاب مجله ISI برای چاپ مقاله

انتخاب مجله ISI برای چاپ مقاله فرایندی است که دانشجویان و اساتید باید در انتخاب آن دقت کنند.

در سال‌های اخیر گرایش بسیاری در بین دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های ایران برای چاپ مقاله در مجلات ISI به وجود آمده است که اوج آن نیز در بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ گزارش شده است اما نکته‌ای که وجود دارد این است که گاهی مشاهده می‌شود به دلیل اطلاعات کم درباره مجلات ISI و نحوه تعیین اعتبار آنها برخی از اساتید و دانشجویان مقالات با کیفیت خود را در مجلاتی با اعتبار پایین چاپ می‌کنند که ممکن است این مجلات بعد از مدتی از لیست ISI خارج می‌شوند.

مجلات ISI مجلاتی هستند که توسط موسسه اطلاعات علمی سابق (ISI) یا همان تامسون رویترز فعلی مورد بررسی و تأیید قرار می‌گیرند. برای انتخاب یک مجله مناسب برای مقاله خود راه‌های مختلفی وجود دارد که در اینجا یکی از راه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آموزش انتخاب مجله ISI

۱- مقاله خود را در فرمت استاندارد یک مجله پژوهشی آماده کنید.

۲- به سایت سایمگو مراجعه کنید. نکته مهم این است که سایت سایمگو لیست مجلات اسکوپوس (Scopus) را نشان می‌دهد اما به دلیل همپوشانی بالا میان لیست مجلات ISI و اسکوپوس شما می‌توانید از این سایت استفاده کنید. بنابراین پس از یافتن مجله در این سایت باید آن را در بین لیست مجلات ISI نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید در این لیست قرار دارد.

۳- در سایت سایمگو از منوی سمت چپ بر روی گزینه Journal Rankings کلیک کنید.

مقاله ISI مهم‌تر است یا علمی-پژوهشی؟

اعتبار و اهمیت مقالات ما در داخل و خارج کشور متفاوت است. در داخل کشور، در سال‌های اخیر، مجلات علمی-پژوهشی تقریبا هم سطح مجلات ISI ارزیابی می‌شوند.

البته محافل علمی تخصصی هنوز بین مجلات خوب ISI و مجلات علمی-پژوهشی تفاوت قائل هستند. ولی به لحاظ قوانین رسمی (مانند قوانین ارتقای اساتید و یا پذیرش دانشجویان کارشناسی و دکتری) ارزش مقالات علمی-پژوهشی داخلی نیز چندان کمتر از مقالات ISI نیست.

اما در خارج از کشور، اعتبار مقالات ISI بسیار بالاتر از مجلات علمی-پژوهشی است. علت اصلی آن است که مجلات علمی-پژوهشی که فارسی زبان هستند، در خارج قابل ارزیابی نیستند. حتی از نظر بعضی محافل بین‌المللی، کنفرانس‌های بین‌المللی ارزش بالاتری نسبت به مجلات علمی-پژوهشی دارند.    

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید