Banner
ورود اعضاء الأحد 12 جوييه 2020 | یک شنبه, 22 تیر 1399

نگارش علمی پایان‌نامه۵/ موضوع پایان‌نامه از نظر عملی به حل یک مشکل کمک کند/ چگونه موضوع پایان‌نامه را انتخاب کنیم؟

یک شنبه, 10 آذر 1398 ساعت 10:10:10

اولین گام برای انتخاب موضوع پایان‌نامه مطالعه موارد و شرایطی است که پایان‌نامه شما باید طبق آن نگارش شود. این کار محدوده احتمالی تحقیقات را برای شما مشخص خواهد کرد.

تصویر
نگارش علمی پایان‌نامه۵/ موضوع پایان‌نامه از نظر عملی به حل یک مشکل کمک کند/ چگونه موضوع پایان‌نامه را انتخاب کنیم؟

به گزارش خبرنگار حوزه پایان‌نامه گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، نگارش پایان‌نامه از جمله موارد تخصصی است که اغلب دانشجویان در نحوه نگارش علمی آن با مشکلاتی روبرو هستند، از انتخاب عنوان گرفته تا نگارش بخش‌های مختلف پایان‌نامه و اصلاحات تخصصی مربوط به آن، از این رو خبرگزاری آنا بر آن است تا با ارائه سلسله مباحثی در رابطه با نحوه نگارش پایان‌نامه و نکاتی که در این خصوص دانشجویان باید بدانند، چراغ راهی برای علاقه‌مندان به نگارش دقیق و تخصصی پایان نامه‌ها باشد.

پس از خواندن این گزارش دانشجویان و علم دوستان با چگونگی انتخاب موضوع پایان‌نامه آشنا خواهند شد.

موارد خواسته شده را مطالعه کنید

اولین گام برای انتخاب موضوع پایان‌نامه مطالعه موارد و شرایطی است که پایان‌نامه شما باید طبق آن نگارش شود. این کار محدوده احتمالی تحقیقات را برای شما مشخص خواهد کرد.

-حداقل و حداکثر تعداد کلمات متن تحقیق چقدر باشد؟

-حداکثر موعد تحویل پایان‌نامه چه تاریخی است؟

-آیا شما مجبورید موضوع خود را از بین موضوعات از پیش تعیین شده خاصی انتخاب کنید و یا بایستی به موضوعات جدیدتری فکر کنید؟

-آیا تحقیق انجام شده بایستی به گرایش آکادمیک و یا تخصصی شما مرتبط باشد؟

-آیا شرایط روش شناختی ویژه‌ای وجود دارد (به‌عنوان مثال آیا شما مجبورید از منابع به خصوصی استفاده کنید)؟

-آیا محدودیت‌های دیگری وجود دارد؟

شرایط ذکر شده بسته به رشته تحصیلی شما ممکن است متفاوت باشد. به‌عنوان مثال برای برخی رشته‌ها ممکن است محدودیت تنها در تاریخ تحویل پایان‌نامه و تعداد کلمات متن تحقیق باشد؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است محدودیت‌های بیشتری داشته باشند و حتی ناچار باشند موضوع خود را از بین موضوعات از پیش تعیین کننده انتخاب کنند. در صورتی که از شرایط مورد نیاز برای انتخاب موضوع آگاه نیستید، قبل از شروع به کار حتما در رابطه با آنها اطلاعات کافی به دست آورید.

زمینه گسترده‌ای از تحقیقات را انتخاب کنید

در ابتدا با موضوعاتی از حوزه تخصصی خود شروع کنید که به آنها علاقه‌مند هستید. نمونه‌هایی از ایده‌های گسترده به شرح زیر هستند:

-ادبیات قرن بیستم

-تاریخچه اقتصاد

-سیاست بهداشتی

-بازاریابی آنلاین

بهتر است موضوع خود را طوری انتخاب کنید که قبلاً در رابطه با آن مطالعاتی داشته‌اید و یا به هر نحوی از آن اطلاع دارید. در این صورت نیاز نیست تا تحقیقات خود را از نقطه صفر آغاز کنید. نیازی نیست تا در حوزه انتخابی خود متخصص باشید بلکه تنها مطالعه چند مقاله در رابطه با موضوع انتخابی، می‌تواند ادامه کار را برای شما آسان‌تر سازد.

به جستجوی مقالات و کتاب‌ها بپردازید

از چند شماره اخیر مجلات برتر در حوزه تخصصی خود استفاده کنید و در عین حال مقالات با بیشترین تعداد استناد را از بین آنها مورد توجه بیشتری قرار دهید. شما هم‌چنین می‌توانید از Google Scholar، subject-specific databases  و یا منابع موجود در دانشکده خود الهام بگیرید.

در صورتی که اخیراً مقاله‌ خاصی را در حوزه تخصصی مد نظر مورد مطالعه قرار داده‌اید، از منابع ارجاع داده شده آن استفاده کنید تا منابع مفید بیشتری را در دست داشته باشید. در حالی که منابع را مطالعه می‌کنید، هر نکته جالبی را که توجه شما را به خود جلب کند، یادداشت کنید و لیست کوتاهی از موضوعات احتمالی را برای خود تهیه کنید.

یک گپ پیدا کنید

بعد از انجام برخی مطالعات اولیه، اکنون زمان آن فرا رسیده است که حوزه تحقیقاتی خود را باریک‌تر و جزئی‌تر سازید. این کار می‌تواند یک فرایند آکادمیک باشد و شما بایستی موضوع پایان‌نامه خود را در این فرایند هرچه بیشتر تخصصی‌تر سازید. به‌عنوان مثال موضوعات مذکور در بالا می‌توانند به شکل زیر تخصصی شوند:

-ادبیات قرن بیستم ادبیات ایرلند در قرن بیستم اشعار ایرلندی پس از جنگ

-تاریخ اقتصاد، تاریخ اقتصاد اروپا، تاریخچه اتحادیه کارگری آلمان

-سیاست بهداشتی، سیاست بهداشتی تولیدی، حقوق باروری در آمریکای جنوبی

-بازاریابی آنلاین، بازاریابی آنلاین اجتماعی، استراتژی‌های تعامل رسانه‌های اجتماعی

تمام این موضوعات هم‌‌چنان به اندازه‌ای گسترده هستند که می‌توان در رابطه با هرکدام تعداد زیادی مقاله و کتاب پیدا کرد. سعی کنید یک گپ ویژه را پیدا کنید که تعداد زیادی تحقیق روی آن انجام نشده باشد؛ سوال و مشکلی را پیدا کنید که هم چنان مورد بحث است و یا یک مسئله اساسی کاربردی است. در صورتی که قبلاً تعداد زیادی تحقیق روی موضوع انتخابی شما انجام شده باشد، توجیه ارتباطی تحقیقات شما مشکل خواهد بود. با این حال بایستی مطمئن باشید تعداد تحقیقات کافی روی موضوع وجود دارد تا یک پایه قوی برای پژوهش شما به شمار آیند.

در این مرحله اطمینان داشته باشید که به تعداد کافی ایده جایگزین دارید؛ زیرا هم‌چنان می‌توانید در صورت نیاز موضوع خود را تغییر دهید. در صورتی که موضوع انتخابی شما با مراحل بعدی فرایند انتخاب موضوع پایان‌نامه همخوانی نداشته باشد، می‌توانید موضوع خود را با ایده‌های جایگزین تعویض کنید. در ادامه و در قسمت سوالات تحقیق شما می‌توانید موضوع خود را حتی جزئی‌تر سازید.

به نوع تحقیق خود فکر کنید

تحقیقات انواع مختلفی دارند؛ این مرحله زمان مناسبی برای تعیین نوع تحقیق شما است. تمرکز عمده شما روی کدام مورد خواهد بود:

-جمع آوری داده‌های دست اول؟

-آنالیز داده‌های موجود و دست دوم؟

-تفسیر موضوعات فرهنگی؟

-مقایسه رویکردهای علمی؟

بسیاری از پایان‌‌نامه‌ها بیش از یک مورد از موارد بالا را باهم ترکیب می‌کنند. برخی اوقات نوع تحقیق واضح است: اگر موضوع شما اشعار ایرلندی پس از جنگ باشد، احتمالاً بایستی تعداد زیادی شعر را ترجمه کنید.

در این مرحله لازم نیست که طرح و روش تحقیق خود را نهایی کنید، ولی نوع تحقیق بر روی کدام جنبه‌های موضوع تاثیر می‌گذارد. بنابراین عاقلانه است که در حین جزئی‌تر ساختن موضوع خود به این مسئله فکر کنید.

به یاد داشته باشید که جمع آوری داده‌های دست اول ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرد. بنابراین در صورتی که زمان کافی برای تحویل پایان نامه خود نداشته باشید بهتر است روی داده‌های موجود از تحقیقات پیشین تمرکز کنید.

ارتباط را مشخص سازید

علاقه شما به موضوع انتخابی مهم است ولی با این حال بایستی مطمئن باشید که موضوع شما از نظر آکادمیک، اجتماعی و عملی مرتبط است.

ارتباط آکادمیک: به این معنی که تحقیق می‌تواند یک گپ اطلاعاتی را در زمینه تخصصی شما پر کند.

ارتباط اجتماعی: به این معنی که تحقیق می‌تواند درک ما را از اجتماع بالا برد و ما را از تغییرات اجتماعی آگاه سازد.

ارتباط عملی: به این معنی که تحقیق می‌تواند از نظر عملی نیز به حل یک مشکل کمک کند.

اطمینان حاصل کنید که موضوع قابل قبول است

قبل از اینکه تصمیم نهایی را بر روی موضوع خود بگیرید، بار دیگر به تعداد کلمات پایان‌نامه، زمان تحویل پایان‌نامه و عملی بودن تحقیقات خود فکر کنید.

-آیا شما زمان کافی برای تمرکز بر روی موضوع دارید؟ اگر چنین نیست باز هم موضوع خود را جزئی‌تر سازید.

-آیا به آسانی خواهید توانست منابع مورد نیاز خود را پیدا کنید؟ اگر چنین نیست موضوع خود را کلی‌تر سازید.

-آیا برای جمع آوری اطلاعات خود بایستی به مکان خاصی بروید؟ از عمل بودن آن مطمئن شوید.

موضوع خود را مورد تایید قرار دهید

بسیاری از دانشگاه‌ها و برای بسیاری از رشته‌ها قبل از نگارش پایان‌نامه از شما پروپوزال می‌خواهند. قبل از نگارش پروپوزال بهتر است در رابطه با موضوع انتخابی با استاد راهنمای خود مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که در صورتی که پس از انتخاب موضوع متوجه شدید که موضوع شما به اندازه کافی قوی نیست، می‌توانید آن را تغییر دهید. فقط اطمینان داشته باشید که زمان کافی برای شروع تحقیقات جدید را دارید و هم‌چنین در تمام مراحل با مشاوره استاد راهنمای خود اقدام کنید.

منابع


اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید