Banner
ورود اعضاء الخميس 2 أفريل 2020 | پنج شنبه, 14 فروردین 1399

معاون آموزشی وزیر علوم: جلسات دفاع پایان‌نامه‌ها الکترونیکی یا نیمه‌حضوری برگزار شود

پنج شنبه, 29 اسفند 1398 ساعت 17:33:10

تهران-ایرنا- معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخشنامه‌ای به معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اعلام کرد: با توجه به اهمیت تاریخ دانش‌آموختگی، جلسات دفاع از پایان‌نامه‌ها به روش «الکترونیکی»، «حضوری» یا «نیمه‌حضوری» برگزار شود.

تصویر
معاون آموزشی وزیر علوم: جلسات دفاع پایان‌نامه‌ها الکترونیکی یا نیمه‌حضوری برگزار شود

به گزارش روز دوشنبه وزارت علوم، علی خاکی صدیق در بخشنامه ای به معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور با توجه به شیوه بیماری کووید-۱۹، محدودیت موجود در مقررات آموزشی مبنی بر ارائه حداکثر ۱۰ درصد از دروس به صورت الکترونیکی را لغو کرد.
در این نامه آمده است: بر اساس مقررات موجود، دانشگاه‌ها می‌توانند تا حداکثر ۱۰ درصد برخی دروس از برنامه مصوب درسی دوره‌های کاردانی و کارشناسی را به صورت الکترونیکی ارایه دهند. اکنون با توجه به شرایط پیش‌آمده در نیمسال تحصیلی جاری (دوم ۱۳۹۹-۱۳۹۸) به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اجازه داده می‌شود که بر اساس مصوبه شورای آموزشی دانشگاه و با در نظر گرفتن موارد زیر، نسبت متناسبی از کلاس‌های خود در تمام دروس و تمامی مقاطع تحصیلی را در قالب برنامه مصوب به صورت الکترونیکی برگزار کنند.

بخش دیگری از این بخشنامه معاون آموزشی وزیر علوم یادآور شد: دارا بودن زیرساخت‌های مناسب فناوری ارتباطات و اطلاعات در دانشگاه به نحوی که تضمین داده شود هیچ دانشجویی، به علتی خارج از اراده خود (به سبب نقص یا کاستی در فاوای دانشگاه یا عملکرد عضو هیئت علمی)، از شرکت در آموزش محروم نخواهد ماند.

اقتضائات منطقه‌ای و محلی که ضرورت برگزاری نسبت هر چه بزرگ‌تری از کلاس‌ها به روش غیرحضوری در شرایط کنونی را ایجاب می‌کند، بخش دیگر این بخشنامه است.

خاکی صدیق به معاونان آموزشی دانشگاه ها تاکید کرد که دبیران مناطق آموزشی کشور می‌توانند با هدف یکپارچگی تصمیمات، اقدامات و به منظور هم‌افزایی امکانات و استعدادهای منطقه در آموزش الکترونیکی، با مشورت و همکاری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی تحت پوشش، از طریق برگزاری نشست‌های الکترونیکی اقدام کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه این نامه تصریح کرد: آن دسته از دانشجویان تحصیلات تکمیلی که پیش از بروز وضعیت فعلی، به تأیید استاد راهنما آمادگی دفاع داشته‌اند، اما به دلیل حفظ بهداشت و سلامت عمومی، جلسه دفاع آنها برگزار نشده است، با عنایت به اهمیت و حساسیت تاریخ دانش‌آموختگی باید در اسرع وقت، به روش «الکترونیکی»، «حضوری» یا «نیمه‌حضوری» با مراعات همه شروط و ضوابط برگزاری جلسه دفاع، تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، اقدام شود.

وی در این نامه یادآور شد: سایر موارد مرتبط با آموزش دانشجویان، برگزاری کلاس‌های دروس نظری و عملی، جلسات دفاع پایان‌نامه و رساله، همچنین تکمیل فرایند دانش‌آموختگی متقاضیان در نیمسال جاری، بر اساس مصوبه شورای آموزشی دانشگاه و تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی اقدام شود.
به گزارش ایرنا، با شیوع ویروس کرونا در کشور و تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، کلاس های آموزش مجازی جایگزین کلاس های حضوری شد.

اوقات شرعی به وقت ساری
اخبار پربازدید