Sign in | الثلاثاء 30 مي 2023 | سه شنبه, 09 خرداد 1402

رییس سازمان سنجش آموزش کشور: حذف موسسات کنکوری و قرنطینه سوالات در آزمون الکترونیکی ۱۴۰۳

دو شنبه, 09 خرداد 1401 ساعت 15:55:59

نوشته شده توسط : مدیر

تهران- ایرنا- رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه موسسات کنکوری و قرنطینه سوالات در آزمون سراسری ۱۴۰۳ حذف می شود، گفت: بانک جدید سوال‌های آزمون طوری طراحی شده است که همزمان قابلیت ارایه ۱۰ میلیون سوال را دارد.

تصویر
رییس سازمان سنجش آموزش کشور: حذف موسسات کنکوری و قرنطینه سوالات در آزمون الکترونیکی ۱۴۰۳

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، عبدالرسول پورعباس روز دوشنبه در همایش سه روزه روسای دانشگاه ها که توسط دانشگاه تبریز در حال برگزاری است، افزود: برای بانک سوال ها و آزمون سازی با برخی از دانشگاه ها از جمله پیام نور و آزاد وارد مذاکره شدیم که تجهیزات مدرن برای کنکور الکترونیکی سال ۱۴۰۳ طراحی کنند.

پورعباس با بیان اینکه نرخ تقلب رو به رشد است که با سیستم دستی قابل کنترل نیست، ادامه داد: محور آزمون های هوشمند، آزمون های بدون کاغذ است.

وی درباره آزمون الکترونیکی سال ۱۴۰۳ گفت: در آزمون سال ۱۴۰۳ حوزه ها سوال ها را به صورت الکترونیکی دریافت می کنند و چند دقیقه قبل از آزمون، کد فعال شدن سوال ها را برای حوزه ها ارسال می کنیم تا آزمون شروع شود. 

به گفته پورعباس، فاصله بین آزمون های رسمی و آزمایشی نزدیک شده است؛ به این معنی که داوطلب در آزمون آزمایشی شرکت می کند، اما می تواند نمره آزمون آزمایشی را به رسمیت بشناسد.

رییس سازمان سنجش افزود: با شروع آزمون، سوال برای داوطلب ظاهر می شود، به نسبت سختی سوال، چند دقیقه برای داوطلب می ماند و بعد محو می شود. بعد از پایان آزمون، درستی و غلطی پاسخ ها در اختیار داوطلب قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از فعالیت های کنکور مانند مخزن و عوامل اجرایی در آزمون های مجازی حذف می شود، گفت: فرصت تکرار آزمون ماهی یک بار است و داوطلب می تواند دو آزمون را به رسمیت بشناسد.

پورعباس با تاکید بر حذف بستر موسسات کنکور ادامه داد: علاوه بر حذف موسسات کنکوری، قرنطینه (سوالات) نیز حذف می شود و نظارت بر عملکرد همه نهادهای اجرایی بر عهده نماینده تام الاختیار وزیر است.

وی با اشاره به اجرای دقیق برنامه هوشمند سازی از ایجاد نظام مدیریت یکپارچه آزمون ها و هوشمندسازی بانک سوال، هوشمندسازی فرایندهای آماده‌سازی آزمون‌ها، هوشمند سازی فرایندهای اجرای آزمون ها، هوشمند سازی فرآیند کشف و مقابله با تقلب در آزمون ها، شتاب دهی به ترمیم و توسعه زیرساخت‌های فنی مورد نیاز خبر داد.

 

کنکور سراسری ۱۴۰۱ بیش از یک میلیون و ۴۸۹ هزار داوطلب دارد

معاون وزیر علوم درباره تغییرات آزمون سراسری در سال ۱۴۰۱ و تعداد سوال ها و زمان پاسخگویی سوالات آزمون عمومی تمام گروه های آزمایشی اظهار داشت: آزمون سراسری در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی همراه با یک پاسخنامه خواهد بود. زبان و ادبیات فارسی ۲۵ سوال، مدت زمان پاسخگویی ۱۸ دقیقه، زبان عربی ۲۵سوال، مدت زمان پاسخگویی ۲۰ دقیقه، فرهنگ و معارف اسلامی ۲۵ سوال، مدت زمان پاسخگویی ۱۷ دقیقه، زبان انگلیسی ۲۵ سوال، مدت زمان پاسخگویی ۲۰ دقیقه اعلام شده است.

وی با ارایه آماری از آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ عنوان کرد: در گروه علوم ریاضی و فنی ۱۴۵ هزار و ۶۱۵ داوطلب، در علوم گروه علوم تجربی ۵۷۴ هزار و ۷۵۱ نفر، در گروه علوم انسانی ۴۱۲ هزار و ۵۲۵ نفر، در گروه هنر ۱۶۱ هزار و ۳۷۸ نفر و در گروه زبان های خارجی ۱۹۴ هزار و ۹۵۱ نفر ثبت نام کردند. این آزمون در کل یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب دارد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین با اشاره کاهش داوطلبان علوم پایه در کنکور کارشناسی ارشد سال جاری، اظهار داشت: هدایت تحصیلی در آموزش عالی هوشمندانه صورت نمی گیرد و امسال تعداد داوطلبان علوم پایه به ۳۵ هزار نفر کاهش یافت. البته این آمار سال به سال کاهش می یابد که توزیع نرمالی محسوب نمی شود.

به گزارش ایرنا، بر اساس تصمیم گیری سازمان سنجش آموزش کشور، در سال ۱۴۰۳ آزمون سراسری بدون دخالت کاغذ و با استفاده از دستگاه های الکترونیکی برگزار می شود.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور اوایل اردیبهشت ماه اعلام کرد، تا آغاز سال تحصیلی در دانشگاه ها، این سازمان بین پنج تا ۶ آزمون آزمایشی و بدون کاغذ برای داوطلبان برگزار می کند. هر داوطلب حق شرکت در ۲ آزمون آزمایشی را دارد و بعد از شرکت در این آزمون ها، در صورت علاقه مندی، نمره آزمون را برای پذیرش در دانشگاه به رسمیت می شناسد و به سازمان سنجش آموزش کشور هم اعلام کند. نمره این آزمون برای سال های تحصیلی ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ معتبر می ماند.

به گزارش ایرنا، اجلاس روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور صبح امروز (دوشنبه) با حضور وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری، معاونان این وزارتخانه، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و روسای مراکز آموزش عالی سراسر کشور در دانشگاه تبریز آغاز شد.

در این اجلاس سه روزه مسایل مختلف حوزه آموزش عالی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

اخبار پربازدید
پربازدیدهای هفته