ورود اعضاء الجمعة 21 جوان 2019 | جمعه, 31 خرداد 1398

آشنایی با رشته های تحصیلی : کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی

سه شنبه, 27 فروردین 1398 ساعت 11:23:18

راهنمای کامل ورود به رشته کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی و معرفی منابع ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

تصویر
آشنایی با رشته های تحصیلی : کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی

مدیریت خدمات بهداشتی درمانی رشته ای است که در آن به فعالیت های حوضه مدیریت مثل سازماندهی ، هماهنگی ، رهبری ، کنترل ، برنامه ریزی و … در مجموعه های بهداشتی درمانی پرداخته می شود. مدیریت خدمات بهداشتی درمانی باید توانایی های لازم برای شناخت نیازهای داخلی و خارجی سازمان را داشته باشد و به عنوان رهبر بتواند همه مسائل را هماهنگ کرده و مشکلات را مرتفع نماید.

کارشناسان ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی باید بتوانند اداره بیمارستان ها ، مراکز درمانی و بهداشتی و این قبیل مکان ها را بر عهده بگیرند و مکان های تحت مدیریت خود را از نظر کمی و کیفی ارزیابی کرده و تجزیه و تحلیل های اقتصادی این مراکز را نیز انجام دهند.

بازار کار ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

مدیریت خدمات بهداشتی درمانی یکی از شغل های بسیار مهم در هر مجموعه بهداشتی محسوب می شود، زیرا بدون مدیر توانمند مجموعه بهداشتی و بیمارستان نخواهد توانست کارایی لازم را داشته باشد.

کارشناسان ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی می توانند به عنوان استاد دانشگاه ، پژوهشگر ، مدیر امور اداری ، کارشناس و مدیر منابع انسانی مشغول به فعالیت شوند. همچنین با ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی میتوان در جایگاه های شغلی از قبیل کارشناس تعالی سازمانی سلامت ، کارشناس پذیرش و مدارک پزشکی ، کارشناس امور اجرایی بیمارستان و کار آزمای مدیریت سلامت مشغول به کار شد.

ادامه تحصیل در رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی در مقطع دکتری نیز دارای رشته هم نام می باشد . علاوه بر آن با ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی می توان وارد رشته های دکتری دیگری نیز شد که این رشته ها شامل موارد زیر می باشد:

اقتصاد سلامت ، آموزش پزشکی ، سالمند شناسی ، سیاست گذاری سلامت ، مدیریت اطلاعات سلامت ، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی ، بهداشت باروری ( با پایه کارشناسی بهداشت عمومی یا مامایی) ، سیاست های غذا و تغذیه ، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی ، انفورماتیک پزشکی ، سلامت در بلایا و فوریت ها ، سلامت و رفاه اجتماعی ، اپیدمیولوژی ، مددکاری اجتماعی ، گفتار درمانی

ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آزاد

از سال 91 به بعد با توافق صورت گرفته بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت متقاضیان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هم از طریق آزمون برگزار شده از سوی وزارت بهداشت اقدام می کنند و دیگر آزمون جداگانه ای برای دانشگاه آزاد برگزار نمی شود و این متقاضیان می توانند بعد از اعلام نتایج ، از لیست دانشگاه های آزاد اضافه شده به دفترچه ، دانشگاه مقصد خود را انتخاب کنند.

 به این صورت که اگر رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی در دانشگاه آزاد پذیرش داشته باشد، بعد از لیست دانشگاه های دولتی نام دانشگاه آزاد دارای پذیرش هم دیده می شود و داوطلب می تواند بر اساس اولویت دانشگاه مربوطه را نیز انتخاب کند. نکته قابل توجه این است که مدرک صادر شده از سمت دانشگاه آزاد می باشد و ارتباطی با وزارت بهداشت ندارد.

در حال حاضر رشته های محدودی در کارشناسی ارشد پزشکی دانشگاه آزاد پذیرش دارند و مدیریت خدمات بهداشتی درمانی تنها رشته ای است که ظرفیت بالای در دانشگاه آزاد دارد. لیست دانشگاه های پذیرنده مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آزاد در زیر آمده است:

 

رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آزاد ظرفیت  رشته
دانشگاه آزاد اسلامی واحد الکترونیکی 14
دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران 17
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب 17
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال 12
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری 17
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان 10
دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد 9
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران 17
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت 9
اوقات شرعی به وقت ساری
پربازدید های امروز