ورود اعضاء الثلاثاء 23 جوييه 2019 | سه شنبه, 01 مرداد 1398

اما و اگرهای تبدیل وضعیت دانشجویان پژوهش‌‌محور به آموزش‌‌محور

دو شنبه, 17 تیر 1398 ساعت 10:31:14

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبدیل وضعیت دانشجویان پژوهش‌محور به آموزش‌محور را تشریح کرد.

تصویر
اما و اگرهای تبدیل وضعیت دانشجویان پژوهش‌‌محور به آموزش‌‌محور

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در دی‌ماه ۹۷ در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌های کشور به دانشجویان این دانشگاه وعده داده بود که دانشجویانی که نمی‌خواهند پایان‌نامه ارائه دهند می‌توانند شیوه آموزش‌محور را انتخاب کنند. اکنون تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در تماس با خبرگزاری آنا اظهار می‌کنند که واحدهای دانشگاهی اجازه این تغییر وضعیت را برای مهر ۹۸ به آن‌ها نمی‌دهد.

در این زمینه بهروز طهماسب کاظمی در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، اظهار کرد: این سیاست در دانشگاه‌های دولتی نیز مطرح است که دانشجویان بتوانند بدون ارائه پایان‌نامه تحصیلات کارشناسی ارشد خود را به پایان برسانند.

وی افزود: البته اجرای این رویکرد به بررسی دقیق علمی نیازمند است و جنبه‌هایی باید موردتوجه قرار گیرد. گاهی قصد داریم در دوره کارشناسی ارشد دانشجویی را تربیت کنیم که تخصص لازم را به دست آورد و وارد بازار کار شود و نیازی هم به پژوهش علمی ندارد، خب این دانشجویان شاید بخواهند که پایان‌نامه ارائه ندهند. اما در برخی رشته‌ها دانشجویان باید کار پژوهشی را از دوره کارشناسی ارشد بیاموزند تا بتوانند در دوره دکتری از آن استفاده کنند، چراکه اساساً دوره کارشناسی ارشد مرحله یادگیری پژوهش است.

مدیرکل حوزه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: مسئله دیگری که در این زمینه نباید نادیده گرفته شود اعتبار مدرک کارشناسی ارشد است، به‌ هیچ‌ عنوان نباید ارزش مدرک کارشناسی ارشد خدشه‌دار شود ولی شاید نیاز باشد بر اساس تصمیمات بالادستی کسانی که به‌ صورت آموزش محور دوره کارشناسی ارشد را سپری می‌کنند وارد مرحله دکتری نشوند.

طهماسب کاظمی گفت: البته می‌دانیم که بخش مهمی از تولیدات علمی کشور به‌واسطه ارتباط آموزش و پژوهش بین دانشجویان و استادان است که براساس تأکیدات مقام معظم رهبری این موضوع اصلاً نباید تحت شعاع قرار گیرد. درنهایت می‌توان امیدوار بود با در نظر گرفتن ظرافت‌ها این قول عملیاتی شود.

اوقات شرعی به وقت ساری
پربازدید های امروز